Denník The Guardian informoval, že ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba uviedol, že ruská ofenzíva na Donbase je „najväčšou na európskej pôde od druhej svetovej vojny“.

Zároveň vyzval spojencov, aby „zrýchlili dodávky zbraní a streliva“. Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva uviedlo, že Rusko zvýšilo intenzitu svojich operácií na Donbase a snaží sa obkľúčiť Severodoneck, Lysčansk a Rubižne, aby celú Luhanskú oblasť spadla pod ruskú okupáciu.

O ďalšie ťažké zbrane, vrátane tankov, požiadal vo svojom pravidelnom večernom videopríhovore aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vojenský a bezpečnostný analytik Lukáš Visingr však pre Český rozhlas uviedol, že ho prekvapuje, že Rusi zatiaľ nie sú schopní narušiť dodávky zbraní, ktoré sú poskytované Ukrajine.

„Z čisto vojenského hľadiska je to obrovská a nepochopiteľná chyba. Rusi musia vedieť, čo všetko na Ukrajinu prúdi a napriek tomu s tým nič moc nerobia,“ hovorí pre Český rozhlas.

„Ich pokusy zastaviť dodávky zbraní zo Západu boli zatiaľ dosť slabé a výsledky minimálne. Nie som schopný povedať, čo môže byť príčinou, ale z vojenského hľadiska je to ďalší bod v dlhom zozname ruských chýb a neúspechov,“ pokračoval ďalej.

Ďalšie dôležité správy

Explózia v hlavnom meste Kyjev.
Neprehliadnite

Rusko tvrdí, že zničilo ukrajinskú továreň na výrobu lietadlových motorov