Zlacnenie pohonných hmôt v Česku v decembri stláčalo infláciu opačným smerom, ale spôsobilo pokračujúce zdražovanie potravín. Zhodujú sa na tom analytici oslovení ČTK, ich odhady výslednej decembrovej inflácie sa však rozchádzajú. Podľa niektorých medziročné tempo rastu cien spomalilo na 15,8 percenta, ďalší očakávajú zrýchlenie inflácie na 17,2 percenta. V novembri predstavovala medziročná inflácia 16,2 percenta. Český štatistický úrad zverejní údaje o decembrovej inflácii v stredu.

Infláciu ženú hore ceny energií a potravín

Analytik Komerční banky Martin Gürtler pripomína zlacnenie palív, na druhej strane ale vidí aj rast cien v iných oblastiach. „Ceny potravín medzimesačne naďalej rástli, oproti novembru však podľa nášho odhadu pomalším tempom. Na pozadí pôsobenia takzvanej úspornej tarify a pred januárovým zavedením cenových stropov pravdepodobne v raste pokračovali aj ceny energií,“ uviedol. Celkovo ale podľa neho inflácia v decembri klesla na 15,8 percenta.

Hlavný ekonóm Cyrrusu Vít Hradil upozornil, že dôležitý bude signál zo strany nákupov tovaru a služieb, ktoré nie sú úplne nevyhnutné. „Napriek klesajúcim reálnym príjmom totiž časť Čechov na 'nákupy pre radosť' ešte zďaleka nerezignovala a sviatočné obdobie k nim priamo nabáda, čo ide ruka v ruke s ďalším rastom cien. Osobne očakávam v dopytových kategóriách, kam patrí napríklad rekreácia, pohostinstvo či odevy, prekvapenie skôr smerom nahor. Celková decembrová inflácia by tak mohla dosiahnuť hodnotu 17,2 percenta,“ povedal ČTK.

„Infláciu tiahnu hore predovšetkým ceny energií a potravín. Naopak dopytová inflácia vzhľadom na pokles reálnych miezd a ochladenie spotrebiteľského dopytu slabne,“ mienia analytici Českej sporiteľne. Podľa nich inflácia v decembri mierne zrýchli na 16,3 percenta, vrchol by tempo rastu cien malo dosiahnuť v januári, kedy bude 19 percent. „Od februára by potom inflácia mala postupne spomaľovať,“ uviedli.

Spotrebiteľské ceny vzrástli o 16,2 percenta

V novembri spotrebiteľské ceny vzrástli o 16,2 percenta po októbrových 15,1 percenta. K zvýšeniu inflácie podľa ČSÚ čiastočne prispela aj nižšia porovnávacia základňa z roku 2021, keď štát v posledných dvoch mesiacoch odpustil DPH pri cenách elektriny a zemného plynu.

Podľa Českej národnej banky (ČNB) sa inflácia zníži na jednocifernú hodnotu okolo polovice tohto roku, najmä pre zmiernenie nákladových tlakov, schladeniu zahraničného rastu i domáceho dopytu a trhu práce. Do blízkosti dvojpercentného inflačného cieľa centrálnej banky by sa inflácia mala vrátiť v prvej polovici roku 2024.

Ďalšie dôležité správy

Supermarket,Aisle,With,Empty,Red,Shopping,Cart.
Neprehliadnite

Česká inflácia sa zrýchlila, v Dánsku sa v novembri naopak zmiernila