Predstavitelia amerického oceliarskeho priemyslu vyzvali prezidenta Joea Bidena, aby dovozné clá na oceľ a hliník zavedené pred takmer tromi rokmi ponechal v platnosti. Podľa oceliarov by ich zrušenie podkopalo životaschopnosť sektora.

V pondelok (17. 5.) obchodná zástupkyňa USA Katherine Taiová a zástupcovia Európskej únie uzatvorili v súvislosti s clami za oceľ a hliník „šesťmesačné prímerie". K. Taiová a podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis, ktorý je zodpovedný za obchod, sa dohodli na začatí diskusií o nadmernej globálnej kapacite pri výrobe ocele a hliníka, za čím stojí najmä Čína.

Brusel zároveň rozhodol, že pozastaví navrhované zvýšenie odvetných ciel, ktoré by od 1. júna zdvojnásobilo až na 50 percent clá na americkú whisky, motorky či motorové člny. Riešenie by chceli nájsť do konca roka, zástupcovia EÚ by však boli radi, keby sa clá na európsku oceľ a hliník odstránili ešte skôr.

Tibor Gregor
Neprehliadnite

Slovenský priemysel začínajú likvidovať vysoké ceny vstupov, tvrdí Klub 500

V liste J. Bidenovi, ktorý zverejnila agentúra Reuters, však zástupcovia oceliarskeho priemyslu napísali, že clá, ktoré zaviedla administratíva predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa, boli úspešné a oceliarske firmy v USA mohli aj vďaka nim zrealizovať investície v hodnote 15,7 miliardy USD (12,85 miliardy eur).

Zrušenie týchto ciel ohrozí životaschopnosť nášho priemyslu," uviedli v liste Bidenovi šéf Amerického inštitútu pre oceľ a železo, šéf Združenia amerických výrobcov ocele, ďalej zástupcovia odborových organizácií v sektore a ďalších skupín.

Poukázali na to, že nadmerná kapacita ocele vo svete sa počas pandémie ešte zvýšila a už predchádzajúce ekonomické krízy viedli k zničujúcemu nárastu dovozu ocele z iných štátov na americký trh. Ako dodali, clá zabezpečujú stabilitu potrebnú na investície do budúcej produkcie ocele v USA.