Americký Národný úrad pre bezpečnosť v doprave (NTSB) dnes zrejme zverejní predbežnú správu k nehode vrtuľníka na Aljaške, pri ktorej zahynulo päť ľudí vrátane najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. Tamojšie úrady zatiaľ možnú príčinu havárie nekomentovali. Štyridsaťosemročný David Horváth, ktorý nehodu ako jediný prežil, však údajne vyhlásil, že podľa jeho názoru nehrala rolu technická porucha.

Kellner zahynul, keď vyrazil na heliskiing, pri ktorom jazdci na lyžiach alebo snowboarde vystupujú z vrtuľníka do voľného terénu. Vrtuľník narazil do hory pri ľadovci Knik v blízkosti aljašskej metropoly Anchorage. Stroj sa potom podľa vyšetrovateľov valil niekoľko sto metrov po svahu dole. Zahynul pilot a štyria z piatich cestujúcich. Ako jediný prežil bývalý český reprezentant v snoubordingu Horváth, ktorý po havárii strávil niekoľko dní v miestnej nemocnici vo vážnom stave.

Za haváriou zrejme nebola technická porucha, ale súhra nešťastných náhod, poveternostných a pristávacích podmienok, povedal minulý týždeň s odvolaním na Horváthové svedectvo Vladimír Mlynár, riaditeľ pre vzťahy s verejným sektorom vo firme PPF, ktorú Kellner vlastnil.

Petr Kellner
Neprehliadnite

Podnikateľa Petra Kellnera pochovali na pozemku jeho rodinného sídla

Aljašské médiá upozorňovali na dvojhodinovú prestávku medzi okamihom, keď helikoptéra prestala vysielať satelitný plánovaci signál, a chvíľou, kedy prevádzkovateľ stroja, firma Soloy Helicopters, upozornila úrady na nezvestný vrtuľník. Niektorí novinári potom špekulovali o tom, či nehodu nemohlo pôvodne prežiť viac členov posádky, vyšetrovatelia však tieto domnienky doteraz nekomentovali. Záchranári na miesto havárie dorazili až tri hodiny po páde vrtuľníka a našli iba jediného preživšieho.

Vrak helikoptéry skúma tím vyšetrovateľov, medzi ktorými nie sú experti z Českej republiky. Český Ústav pre odborné zisťovanie príčin leteckých nehôd (ÚZPLN) minulý týždeň uviedol, že „vzhľadom na situáciu v mieste leteckej nehody a na epidemiologickú situáciu" na Aljašku kvôli ohliadke havarovaného stroja svojich pracovníkov nevyšle.