Americké zdravotnícke úrady v piatok oznámili, že zatiaľ nenašli nijakú „kauzálnu" spojitosť medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) a veľmi zriedkavou tvorbou krvných zrazenín u zaočkovaných osôb. Informovala o tom agentúra AFP.

Európska agentúra pre lieky (EMA) predtým (taktiež v piatok) oznámila, že skúma možnú súvislosť medzi vakcínou J&J a krvnými zrazeninami. S preverovaním začala po štyroch hlásených výskytoch trombóz, ku ktorým došlo po očkovaní touto látkou, pričom jeden z týchto prípadov bol smrteľný.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) uviedol, že má informácie o „niekoľkých osobách" v USA, u ktorých boli po zaočkovaní vakcínou J&J zaznamenané krvné zrazeniny a nízke hladiny krvných doštičiek.

JB 111 Luton - Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca  počas otvorenia vakcinačnej kliniky Vaisakhi v anglickom meste Luton 21. marca 2021. Británia varovala v nedeľu Európsku úniu pred prípadným zákazom vývozu vakcíny od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca. Podľa Londýna by bol takýto krok kontraproduktívny a poškodil by povesť celého eurobloku, informovala agentúra AFP. FOTO TASR/AP

A vial of of the AstraZeneca COVID-19 vaccine at the Guru Nanak Gurdwara Sik
Neprehliadnite

Zriedkavé krvné zrazeniny môžu súvisieť s vakcínou AstraZeneca, uviedla EMA

Obe tieto zdravotné komplikácie však môžu mať podľa FDA „mnoho rozličných príčin" a ich spojitosť s očkovaním sa zatiaľ nepreukázala. „Nateraz sme neobjavili kauzálnu súvislosť s vakcináciou a naďalej pokračujeme vo vyšetrovaní a vyhodnocovaní týchto prípadov," uvádza sa vo vyhlásení FDA, ktorý prisľúbil, že bude verejnosť pravidelne informovať o svojich zisteniach.

Podobné podozrenia sa predtým objavili v súvislosti s inou vakcínou proti koronavírusu - od spoločnosti AstraZeneca. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) AstraZenecy a veľmi zriedkavými prípadmi trombóz je síce možná, no doposiaľ nebola potvrdená. Vakcína od J&J funguje na podobnom princípe ako očkovacia látka od spoločnosti AstraZeneca.