Sektor výroby mikročipov rastie v Číne rýchlejšie ako kdekoľvek inde na svete. Prispeli k tomu sankcie, ktoré Spojené štáty uvalili na miestnych technologických gigantov, od firmy Huawei Technologies až po firmu Hikvision, ktoré zvýšili záujem o domáce výrobky. Podľa údajov agentúry Bloomberg pochádza 19 z 20 najrýchlejšie rastúcich firiem čipového priemyslu za posledné štyri štvrťroky z Číny. Vlani ich bolo osem.

Poprední čínski dodávatelia dizajnového softvéru, procesorov a zariadení dôležitých pre výrobu čipov zvyšujú tržby niekoľkonásobne rýchlejšie ako globálni lídri Taiwanu Semiconductor Manufacturing (TSMC) alebo ASML Holding. Tento prudký rast ukazuje, ako napätie medzi Washingtonom a Pekingom mení celosvetový polovodičový priemysel, ktorého hodnota predstavuje 550 miliárd dolárov. Odvetvie zohráva dôležitú úlohu prakticky vo všetkom, od obrany až po nástup budúcich technológií, ako je umelá inteligencia či autonómne automobily.

Sankčné pre a proti

V roku 2020 začali Spojené štáty obmedzovať predaj americkej technológie firmám, ako je Semiconductor Manufacturing International a Hangzhou Hikvision Digital Technology, čím úspešne obmedzili ich rast. Na druhej strane ale tiež podnietili rozmach výroby a dodávok čipov v Číne. Cena akcií firiem, ako je napríklad Cambricon Technologies, sa z tohtoročného minima viac ako zdvojnásobila a podľa analytikov má stále priestor na rast. Očakáva sa, že Peking v rámci snahy obísť americké sankcie spustí miliardové investície do tohto sektora pomocou programov, ktoré majú podporiť a financovať národných technologických šampiónov a nákupy čínskych produktov.

Rast čínskych firiem prilákal tiež pozornosť niektorých najvyberavejších klientov. Podľa zdrojov Apple zvažoval, či si ako dodávateľa pamäťových čipov pre svoje iPhony nevyberie firmu Yangtze Memory Technologies.

Základom ambícií Pekingu bola v roku 2021 snaha odpútať sa od geopolitického rivala a dovozu čipových sád za viac ako 430 miliárd dolárov. Objednávky zariadení na výrobu čipov zo zahraničia vlani stúpli o 58 percent, a to hlavne vďaka tomu, že miestne továrne rozširovali kapacitu, ukazujú údaje poskytnuté priemyselným zväzom Semi. To podporilo miestne podnikanie, takže celkové tržby čínskych výrobcov a dizajnérov čipov vlani stúpli o 18 percent na rekordných viac ako bilión jüanov, uvádza Čínsky zväz polovodičového priemyslu.

Profity z globálneho nedostatku

Čínskym výrobcom čipov nahráva tiež pretrvávajúci globálny nedostatok čipov, ktorý obmedzuje výrobu najväčších svetových výrobcov automobilov a spotrebnej elektroniky. To pomáha čínskym firmám dostať sa aj na medzinárodné trhy.

Najväčší zmluvní výrobcovia čipov SMIC a Hua Hong Semiconductor udržiavali výrobu v šanghajskom závode v takmer plnej prevádzke aj v čase, keď najhoršia pandémia choroby covid-19 paralyzovala továrne a dopravu po celej Číne. Spoločnosť SMIC nedávno oznámila, že štvrťročné tržby zvýšila o 67 percent, čím prekonala väčších konkurentov GlobalFoundries a TSMC. Tržby Shanghai Fullhan Microelectronics stúpli v priemere o 37 percent a tržby firmy Primarius Technologies, ktorá vyvíja dizajnérske nástroje, sa v posledných štyroch štvrťrokoch v priemere zdvojnásobili.

Ak sa nechajú bokom obavy o dlhodobú ziskovosť čínskych firiem, niet podľa analytikov pochýb o tom, že razantné budovanie kapacít čínskych firiem posilní v celosvetovom meradle ich pôsobnosť.

Ďalšie dôležité správy

čipy
Neprehliadnite

Najsilnejší výrobcovia čipov sa nesú na vlne vysokého dopytu