Americké akcie v stredu posilnili, priaznivé výhľady výrobcu čipov Micron a ďalších podnikov zmiernili obavy ohľadom hospodárskeho vývoja. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si pripísal jedno percento a zakončil obchodovanie na 32 717,60 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 1,42 percenta na 4 027,81 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 1,79 percenta na 11 926,24 bodu.

Akcie spoločnosti Micron posilnili o viac ako sedem percent. „Micron je akýmsi mikrokozmom globálnej ekonomiky, pretože ich čipy smerujú do rôznych odvetví. Ak sú optimistickí ohľadom zákaziek, svetovej ekonomike sa darí dobre," uviedol podľa agentúry Reuters analytik King Lip zo spoločnosti Baker Avenue Wealth. K priaznivému vývoju na akciových trhoch prispieva aj pokles obáv týkajúcich sa vývoja v bankovom sektore.

Na devízovom trhu sa v stredu americký dolár držal bez výraznejších zmien voči euru, výrazne však posilňoval voči japonskému jenu. Spoločná európska mena okolo 22:00 voči doláru strácala menej ako desatinu percenta a nachádzala sa v blízkosti 1,0840 dolára.

Dolár podporilo utorkové vystúpenie zástupcu americkej centrálnej banky (Fed) Michaela Barra pred bankovým výborom Senátu. Barr uviedol, že za nedávnym kolapsom amerického finančného ústavu Silicon Valley Bank stálo „príšerné" riadenie rizík, čím naznačil, že by mohlo ísť o ojedinelú kauzu.

„Barrovo vystúpenie pomohlo poskytnúť doláru malý záchranný čln, keďže zmiernilo obavy, že Fed nebude schopný zvládnuť škody z posledných týždňov," uviedla analytička Helen Givenová zo spoločnosti Monex USA.

Voči japonskému jenu si dolár okolo 22:00 pripisoval zhruba 1,5 percenta na 132,8 jenu. Ten v posledných dňoch prechádza výkyvmi v súvislosti s blížiacim sa koncom japonského fiškálneho roka, napísala agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Warren Buffett
Neprehliadnite

Ropa je vo výpredaji. Warren Buffett už situáciu využil a nakúpil ďalšie akcie, píše Forbes