USA rokuje s energetickými firmami o zabezpečení dodávok plynu do Európy v prípade vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Plán B v prípade útoku

Americká vláda rokovala s niekoľkými medzinárodnými energetickými firmami o dodávkach zemného plynu do Európy, ak vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou naruší dodávky ruského plynu, uviedli v piatok pre agentúru Reuters dva vládne zdroje a dva zdroje z odvetvia.

USA sa obávajú, že Rusko sa pripravuje na nový vojenský útok na Ukrajinu po invázii z roku 2014. Moskva to popiera.

Rusko pokrýva približne tretinu spotreby plynu v Európskej únii (EÚ) a nové sankcie USA proti Rusku v prípade útoku na Ukrajinu môžu narušiť dodávky ruského plynu.

To by ešte zhoršilo energetickú krízu v Európe spôsobené nedostatkom plynu. Rekordné ceny elektriny a plynu zvýšili účty spotrebiteľov rovnako ako náklady firiem.

Nedostatok ponuky

Predstavitelia amerického ministerstva zahraničných vecí kontaktovali firmy s otázkou, odkiaľ by v prípade potreby mohli prísť dodatočné dodávky, uviedli zdroje z odvetvia. Firmy údajne poukázali na nedostatok ponuky a varovali, že na globálnom trhu nie je dosť plynu, aby nahradil veľké objemy dodávok z Ruska.

Okrem otázok týkajúcich sa prípadných kapacít na zvýšenia dodávok, predstavitelia amerického ministerstva zahraničných vecí tiež zisťovali, či by firmy mohli v prípade potreby odložiť údržbu ťažobných zariadení.

,,Spojené štáty prisľúbili Európe pomoc, ak konflikt alebo sankcie spôsobia nedostatok energií," uviedol jeden zo zdrojov.

KK14 Kyjev - Na archívnej snímke zamestnanec kontroluje ventily plynovodu  na tranzitnom plynovom potrubí 3. januára 2009 v Bojarke, neïaleko Kyjeva. Ukrajinský plynárenský koncern Naftogaz je nesolventný. Nesplatil totiž dlhopisy denominované v eurách v celkovej hodnote 500 miliónov USD (341,46 milióna eur). Ich splatnos vypršala v stredu 30. septembra 2009. Koncern vyhlásil, že rokovania o reštrukturalizácii dlhu nebudú ma žiadny vplyv na tranzit ruského plynu do Európy ani na platby Kyjeva
Neprehliadnite

Spustenie plynovodu Nord Stream 2 je podľa šéfa Naftogazu otázkou národnej bezpečnosti Ukrajiny

Viac o téme: Energetická kríza