Keď Rusko spustilo vo februári inváziu na Ukrajinu, Spojené štáty začali poskytovať ukrajinským silám podrobné spravodajské informácie o tom, kedy a kde by mali Rusi podniknúť raketové a bombové útoky, čo podnietilo Ukrajincov, aby presunuli svoju protivzdušnú obranu a lietadlá mimo dosahu nebezpečenstva, uviedla televízia NBC News s odvolaním sa na nemenovaných súčasných aj bývalých predstaviteľov americkej vlády.

Zostrelenie lietadla

Podľa nich toto zdieľanie spravodajských informácií - takmer v reálnom čase - pripravilo Ukrajincom cestu aj pre zostrelenie ruského dopravného lietadla so stovkami vojakov v prvých dňoch vojny, čo pomohlo odraziť ruský útok na strategické letisko neďaleko metropoly Kyjev. Bola to súčasť masívnej a bezprecedentnej operácie na zdieľanie spravodajských informácií s partnerom mimo NATO, čo zohralo kľúčovú úlohu v doterajšom úspechu Ukrajiny proti väčšej a lepšie vybavenej ruskej armáde.

Strategické informácie

Títo predstavitelia usudzujú, že spravodajské informácie od amerických špionážnych agentúr a Pentagónu boli dôležitým faktorom, ktorý pomohol Ukrajine zmariť ruské úsilie obsadiť väčšinu krajiny. „Od začiatku sme sa veľmi prikláňali k zdieľaniu strategických a použiteľných spravodajských informácií s Ukrajinou. Malo to vplyv na taktickej aj strategickej úrovni,“ povedal jeden z nich.
Hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu k tejto záležitosti vo vyhlásení uviedol: „Pravidelne poskytujeme podrobné a včasné spravodajské informácie Ukrajincom na bojisku, aby sme im pomohli brániť ich krajinu pred ruskou agresiou, a budeme v tom pokračovať."
NBC News uviedla, že niektoré podrobnosti o zdieľaní spravodajských informácií nezverejnila, a to na žiadosť amerických vojenských a spravodajských predstaviteľov, podľa ktorých by to mohlo pomôcť Rusom vypnúť dôležité zdroje informácií.

Presun protivzdušnej obrany

Podľa týchto predstaviteľov Ukrajina s pomocou americkej rozviedky pokračuje v presúvaní svojej protivzdušnej obrany a lietadiel takmer každý deň, čo je jeden z dôvodov, prečo Rusko nedokázalo získať vzdušnú prevahu. V niektorých prípadoch Ukrajina presunula systémy protivzdušnej obrany alebo lietadlá na poslednú chvíľu. „Ruská armáda doslova bombarduje prázdne polia, kde bola kedysi zriadená protivzdušná obrana," poznamenal jeden zo zdrojov.

Ochrana prezidenta Zelenského

Tie ďalej uviedli, že Ústredná spravodajská služba (CIA) venuje značné zdroje aj na zhromažďovanie spravodajských informácií s cieľom chrániť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého chcú podľa nich „Rusi zabiť“. CIA s Ukrajincami konzultuje napríklad to, „ako ho čo najlepšie presúvať, aby sa ubezpečila, že nie je spolu s celým svojím velením“.

Prehlbovanie vzťahov

Ďalší predstaviteľ pripomenul, že americká armáda a CIA sa začali snažiť prehlbovať svoje vzťahy s ukrajinskými partnermi po tom, čo Rusko v roku 2014 obsadilo ukrajinský Krym. CIA najprv pomohla ukrajinským službám vykoreniť ruských špiónov a potom poskytla Ukrajincom školenie a poradenstvo. Americká armáda poskytla ukrajinským vojakom výcvik. „Za posledných osem rokov existoval veľmi silný vzťah medzi spravodajskými agentúrami USA a Ukrajincami,“ povedal s tým, že v čase, keď Rusko pred dvoma mesiacmi spustilo inváziu, USA už dostatočne dôverovali Ukrajine na to, aby jej poskytli podrobnosti o rozmiestnení ruských jednotiek, útočné trasy a informácie o zacieľovaní v reálnom čase.

Ďalší z predstaviteľov spravodajských služieb k tomu dodal, že rozhodujúce sa ukázali nielen spravodajské informácie, ale aj výkon Ukrajincov pri ich využívaní. Ukrajinci podľa jeho slov bojovali s Rusmi svižne a odvážne, a keď dostali použiteľné informácie, postupovali úžasnou rýchlosťou.

Ďalšie dôležité správy

Dmytro Kuleba
Neprehliadnite

Ukrajina kritizuje Severoatlantickú alianciu, že jej neotvorila náruč, chce bezpečnostné záruky