Americký internetový predajca Amazon podniká kroky proti vzniku prvých odborov vo svojej firme na pôde Spojených štátov. Organizátorov obvinil, že sa pracovníkom, ktorí vznik odborov v hlasovaní schválili, vyhrážali. Zástupca nových odborov tvrdenie vedenia označil za absurdné. Informuje o tom agentúra Reuters.

Vznik odborov

Potom, čo sa zamestnanci v newyorskom Staten Islande pre vznik odborov minulý piatok vyslovili, mali obe strany dodnes čas na dodanie pripomienok. Vedenie firmy v stredu požiadalo, aby sa táto lehota predĺžila, pretože jeho pripomienky vraj budú ,,veľmi zásadné".

Amazon podľa Reuters chce namietať, že organizátori obťažovali ľudí stojacich v rade na hlasovanie a že dlhé čakanie znížilo volebnú účasť. Pracovníkov z radov migrantov organizátori vraj zastrašovali, že ak budú hlasovať proti, prídu o svoje sociálne výhody.

Hlasovať o vzniku odborov prišlo v priebehu niekoľkých dní 58 percent oprávnených voličov. Za ich sa vyslovilo 55 percent.

Vyhrážky zamestnancom

„Povedať, že odborový zväz Amazonu sa vyhrážal zamestnancom, je naozaj absurdné," povedal Eric Milner z právnickej firmy Simon & Milner, ktorý zväz zastupuje. „Odborový zväz Amazonu sú zamestnancami Amazonu," pripomenul a vedenie spoločnosti obvinil, že samo utratilo milióny na zastrašovacie kampane. Firma podľa neho organizovala zastrašovaciu schôdzu a niektorých zamestnancov za pokus o odborové organizovanie nezákonne prepúšťala. Teraz je jej zámerom proces naťahovať, aby sa „vyhli nevyhnutnému: vyjednávanie podnikovej zmluvy", dodal Miner.

Americká Národná rada pre pracovné vzťahy (NLRB) dala Amazonu do dnešného večera čas na predloženie námietok. Do 22. apríla má čas na predloženie dôkazov.

Amazon je po Walmarte druhým najväčším súkromným zamestnávateľom v USA. Podľa vedúceho organizátorov sa naň po úspešnom hlasovaní obrátili zamestnanci z ďalších 50 stredísk Amazonu s tým, že sa k odborom tiež chcú pripojiť. Odbory požadujú vyššie mzdy a väčšiu istotu zamestnania.

Ďalšie dôležité správy

Balíky na vozíku v logistickom centre spoločnosti Amazon.
Neprehliadnite

Prvé odbory v dejinách Amazonu? Ľudia zo skladu v New Yorku hlasovali za ich vznik