Bývalý predseda albánskej Demokratickej strany (PD) Lulzim Basha poprel medializované správy, že počas príprav na parlamentné voľby v roku 2017 prijala jeho strana sumu 500-tisíc dolárov, ktoré do straníckej pokladne pritiekli z Ruska, píše Euractiv.

Chýry o ruských peniazoch v súvislosti s PD, ktorá má už nového lídra, ale stále je v opozícii, sa objavujú už niekoľko rokov. Strana ich však tvrdošijne popiera a žiadne výsledky neprinieslo ani vyšetrovanie, ktoré albánske úrady napokon zastavili. Najnovšie obvinenie je však založené na správe britskej televízie BBC, ktorá sa odvoláva na informácie zverejnené americkými tajnými službami, podľa ktorých Rusko od roku 2014 v snahe ovplyvňovať svetovú politiku investovalo do zahraničných politických strán a kandidátov najmenej 300 miliónov dolárov.

Žiadne peniaze z Kremľa

„Sme hrdí na neochvejné partnerstvo s naším strategickým spojencom, ktorým sú Spojené štáty. Takisto sme odhodlaní napredovať po boku našich euroatlantických spojencov smerom k upevňovaniu západných hodnôt a plnej integrácii Albánska do Európskej únie,“ dodal,“ napísal Basha na Twitteri, pričom všetky obvinenia z prijatia úplatku od Kremľa rozhodne odmietol.

V roku 2018 priniesol americký časopis Mother Jones správu, z ktorej vyplýva že škótska spoločnosť s prepojením na Rusko Biniatta Trade zaplatila za služby poskytnuté PD americkému republikánskemu lobistovi Nickovi Muzinovi, ktorý bol členom volebného štábu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Albánski demokrati zmluvu s Muzinom potvrdili, ale zároveň uviedli, že lobista nedostal viac ako 25-tisíc dolárov.

Namočili sa aj iní

Pred albánskymi voľbami v roku 2017, v ktorých zvíťazila Socialistická strana Albánska (PS), bil Albánsky inštitút politických štúdií na poplach a upozorňoval na že, že celková suma, ktorú politické strany vynaložili na predvolebnú kampaň je v skutočnosti oveľa vyššia. Ruské peniaze sa však údajne neobjavili len v Albánsku, ale aj v Čiernej Hore či Bosne a Hercegovine.

Ďalšie dôležité správy

Albánsky premiér Edi Rama.
Neprehliadnite

Albánsko zatklo Rusa, Rusku a Ukrajinca podozrivých zo špionáže