Aktivisti z environmentálnej organizácie Greenpeace zabránili v nedeľu gréckemu tankeru s nákladom ruského paliva zakotviť v prístave na juhovýchode Anglicka. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Tanker musel zmeniť smer

Organizácia Greenpeace oznámila, že 12 aktivistov v nedeľu večer obsadilo mólo v prístave na rozvoz paliva v grófstve Essex. Grécka loď s názvom Andromeda prepravujúca palivo tam mala vyložiť svoj náklad. Aktivisti vnikli na palubu a tento tanker prevážajúci 33 000 ton nákladu ruskej motorovej nafty bol nútený zmeniť smer plavby, uvádza Greenpeace na svojej oficiálnej webovej stránke.

Grécka spoločnosť, ktorá loď Andromeda prevádzkuje, na žiadosť o vyjadrenie bezprostredne nereagovala, píše Reuters.

Polícia v grófstve Essex v pondelok oznámila, že jej príslušníkov privolali v nedeľu večer do tohto prístavu. ,,Zatiaľ sme zatkli osem ľudí na základe podozrení s nedovoleného vstupu s priťažujúcimi okolnosťami," uviedla polícia. Tá podľa svojich slov musí zasiahnuť v takýchto prípadoch, keď existuje podozrenie na porušenie zákonov.

Zmena kurzu

Viacero lodí prevážajúcich ruský náklad v posledných týždňoch zmenilo svoj kurz v reakcii na protesty v prístavoch v Spojenom kráľovstve a EÚ. Británia i Európska únia prijali každá svoje vlastné opatrenia, ktoré zakazujú lodiam plaviacim sa pod ruskou vlajkou zakotviť v ich prístavoch.

Británia plánuje to konca tohto roka postupne ukončiť dovoz ropy z Ruska. Cudzokrajné lode s ruským nákladom dovtedy ešte môžu prichádzať do britských prístavov, píše Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Na snímkach protest organizácie Greenpeace na lodi Margiris.
Neprehliadnite

Aktivisti Greenpeace sa pokúsili zablokovať tanker prevážajúci ruskú ropu