Varovania šéfa Kremľa Vladimira Putina na adresu Fínska, aby nevstúpilo do NATO, zrejme zlyhali. Jeho invázia na Ukrajinu spustila presne to, čoho sa najviac obával: ďalšie rozširovanie NATO až k ruským hraniciam, konštatoval vo štvrtok korešpondent stanice BBC Frank Gardner pôsobiaci v Estónsku.

Gardner načrtol tri kroky, ku ktorým by sa mohlo Rusko uchýliť, keď Fíni vstúpia do NATO.

Vojenské kroky

Prezident Putin má podľa neho zatiaľ na Ukrajine plné ruky práce, takže je nepravdepodobné, že by podnikol nejaké náhle kroky smerom k Fínsku. Ruské jednotky v blízkosti spoločnej hranice, ktorá má dĺžku 1 300 kilometrov, sa presunuli na juh. Časom však pravdepodobne premiestni jednotky aj rakety bližšie k fínskym hraniciam a spustí agresívne vzdušné a námorné hliadky.

Hybridná vojna

Gardner uvádza, že kybernetické útoky a kybernetická špionáž prebiehajú už nejaký čas a sú zamerané na väčšinu európskych štátov. Teraz však možno podľa neho očakávať, že budú nasmerované konkrétne na Fínsko a Švédsko, ak vstúpia do NATO - a bude to sprevádzané zvyčajným oficiálnym popieraním viny.

Podvratná činnosť

Gardner poukázal na to, že Putin rád hrá dlhú hru. Šéf Kremľa môže podľa neho dospieť k názoru, že každé rozhodnutie o vstupe do NATO možno zvrátiť. Časom sa môže rozhodnúť, že sa pokúsi formovať fínsku verejnú mienku proti NATO pomocou internetových robotov či falošných účtov, dodal korešpondent BBC.

Ďalšie dôležité správy

KK34 archív Tokio - Na archívnej snímke z 11. mája 2022 fínska premiérka Sanna Marinová hovorí počas tlačovej konferencie s japonským premiérom Fumiom Kišidom v Tokiu.  Fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová v spoločnom vyhlásení vo štvrtok 12. mája 2022 oficiálne oznámili, že podporujú vstup svojej krajiny do NATO. FOTO TASR/AP
FILE - Finland's Prime Minister Sanna Marin speaks during a joint press announcement with Japan's Prime Minister Fumio Kishida (not pictured) at Kish
Neprehliadnite

Očakávané rozšírenie NATO o Fínsko a Švédsko svedčí o tom, že Putin sa prerátal