Európska únia pripravuje núdzové plány na obmedzenie cien plynu alebo oddelenie cien elektriny od prudko rastúcich cien plynu, ako aj dlhodobé reformy zamerané na lacnejšiu obnoviteľnú energiu. 

Európske náklady na elektrinu za posledný rok prudko vzrástli, čo je spôsobené rekordnými cenami plynu, keď Rusko obmedzilo dodávky do Európy. 

Zmena energetických systémov môže byť zložitá a zdĺhavá. Politici však majú vôľu a predháňajú sa v hľadaní krátkodobého riešenia, ktoré by pomohlo súčasnú situáciu vyriešiť. 

Ako plyn ovplyvňuje cenu elektriny

V energetickom systéme EÚ určuje veľkoobchodnú cenu elektriny posledná elektráreň potrebná na uspokojenie celkového dopytu. Ponuky sa radia od najlacnejších zdrojov, po ktorých nasledujú drahšie zdroje, ako je plyn. Ten v tomto systéme často stanovuje cenu. 

Myšlienka je taká, že keďže všetci výrobcovia predávajú svoju energiu za rovnakú cenu, lacnejšia obnoviteľná elektrina má vyššiu ziskovú maržu – stimul, ktorý podnecuje viac investícií do výroby energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú Európa potrebuje na dosiahnutie cieľov v oblasti klimatickej zmeny. 

Systém je podľa niektorých krajín nespravodlivý, pretože vedie k tomu, že sa lacná obnoviteľná energia predáva spotrebiteľom za rovnakú cenu ako drahšia energia z fosílnych palív. 

Medzi ďalšie faktory, zvyšujúce ceny energie, patria problémy s francúzskymi jadrovými elektrárňami a veľké sucho v Európe, ktoré obmedzilo produkciu vodnej energie a ovplyvnilo dodávky uhlia. 

Ako môže EÚ zmeniť ceny energie?

Európska komisia navrhuje strop na príjmy pre výrobcov elektriny, ktoré nepoháňajú plyn. Ten by mal byť vo výške 200 eur za megawatthodinu, čo menej ako polovica súčasných veľkoobchodných cien energie v Nemecku. 

Medzi ďalšie opatrenia patrí napríklad cenový strop dovážaného plynu z niektorých krajín, cenový strop plynu používaného na výrobu elektriny alebo dočasné vyňatie plynových elektrární zo súčasného systému EÚ stanovovania cien elektriny. 

Ďalšou možnosťou by mohlo byť, aby vlády stanovili strop ceny plynu a zaplatili plynárenským spoločnostiam rozdiel medzi obmedzenou cenou a vyššou trhovou cenou. 

Potencionálne riziko plánovaných obmedzení

Vysoké ceny plynu poskytujú finančný stimul pre priemysel a domácnosti, aby znížili spotrebu plynu, čo sa vlády snažia podporiť. Stanovenie cenového stropu na plyn by obmedzilo tento stimul a kritici tvrdia, že by to mohlo dokonca podporiť väčšiu spotrebu plynu. 

Niektorí analytici sa domnievajú, že cielená finančná podpora pre domácnosti s nízkymi príjmami a podniky najviac zasiahnuté prudko rastúcimi cenami by bola lepšou voľbou ako unáhlená zmena trhu.