Problém je, že račňu niekto vyhodil, pretože nebola funčná. Ponúkam preto malý návod, ako zistiť, či sa račňa dá použiť, prípadne opraviť, a čo to asi bude stáť. Budeme sa baviť o starých československých račniach značky Tona. Tie sa skladajú z týchto častí:
- Rúčka s hlavicou. Čiže hardvér. Ak je poškodený, neber račňu. Je to masívny kus železa a ak je ten v stave na šrot, jemný mechanizmus vnútri to bude mať tiež za sebou.
- Nastavovacie koliečko. To je to zubaté koliečko, ktorým otáčaš, aby sa račňa prešmykovala správnym smerom.
- Pružinka. Pružinka srdcovitého tvaru je kľúčový element račne. Bez nej je račňa len obyčajným kľúčom. Prenáša totiž “povel”, čiže smer otočenia kolieska dole do mechanizmu a zároveň mechanizmus fixuje v požadovanej polohe.
- Západka. Je pripojená na konci pružiny a zapadáva do zubov na hlavici. Čiže robí čiernu robotu.
- Štvorhran. Spája račňu so založeným orechom.
Toľko teória. Čo to znamená v praxi? Že môžeš nájsť dva typy rační - tie, ktoré sa vôbec nekrútia a také, ktoré prešmykujú.
Ak nájdeš v starom železe račňu, ktorá je zaseknutá, zrejme sa bude jednať o poruchu pružinky. Buď je zlomená, alebo úplne vybratá. Taká račňa už nie je račňou - stal sa z nej len golakľúč. Môžeš ňou totiž krútiť doprava aj doľava a nebude sa vracať.
Oprava je možná, ale nie príliš rentabilná. Môžeš nájsť inú račňu, ktorá má pružinku, ale má inú závadu, prípadne kúpiť opravnú sadu. Tá však tojí cca 12 eur a to je už polovica ceny novej račne. Samotnú pružinku sa ti nepodarí zohnať v predajniach po celom šírom bývalom Československu. Preto je taká račňa vhodná skôr ako zdroj náhradných dielov.

Rozobratá stará račňa bez pružinky. Na rozbratie stačí skrutkovač. Zdroj: Jozef Šebest
Lepší prípad je preto račňa, ktorá prešmykuje. Zvyčajne je to z dôvodu zanesenia zubov na západke a na vnútornej stene hlavice. Niekto ju niekedy namazal vazelínou, tá postupne naberala nečistoty a zosychala.
Takú račňu stačí rozobrať vyskrutkovaním skrutky v strede nastavovacieho koliečka. Potom použi WD40 alebo iný podobný prípravok, handričku, a všetko riadne vyčisti. Potom račňu poskladaj. Ak si všetko zložil správne, račňa bude zasa fungovať - čiže zapadávať aj vracať sa tak, ako má. A nebude to stáť ani cent.

Takáto račňa sa oplatí zachrániť. Stačí vyčistiť a namazať. V račni je pekne vidieť aj pružinku srdcovitého tvaru. Do spodného okraja srdiečka zapadne výstupok z krúžka a môžeš nastavovať smer. Zdroj: Jozef Šebest