Aj viac ako päťsto eur

V prípade bežných účtov majú zostatky v stovkách či tisícoch eur svoje opodstatnenie. Je ním vytváranie si finančného vankúša, na ktorý môže človek siahnuť v prípade, že sa dostane do ťažkostí napríklad po strate zamestnania. Tu platí, že rezerva by mala byť vo výške minimálne polročných nevyhnutných výdavkov domácností.

Ukladať prebytočné peniaze na sporiace, či dokonca termínované účty a vkladné knižky, je prežitkom. „Oveľa rozumnejším riešením je investovanie, ktoré dokáže ponúknuť rozumný výnos nad úrovňou inflácie. A tým nemyslím hazardovanie na burze, ale investovanie do podielových fondov, o ktoré sa starajú profesionáli, ich správcovia sú na trhu desiatky rokov a ponúkajú možnosť stabilného zhodnotenia vložených peňazí,“ vysvetľuje Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícií v Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti (PPSS).

Napríklad, ak si každý mesiac odkladáte na účet 50 eur, po piatich rokoch vám na ňom bude „svietiť“ zostatok tritisíc eur. Reálna hodnota týchto peňazí však bude iba 2 850 eur. Dôvodom je inflácia, ktorá vyjadruje, ako rastú ceny tovarov a služieb.

Ak by ste však každý mesiac rovnakých 50 eur investovali napríklad v Aktívnom fonde, o.p.f., po piatich rokoch by ste mohli mať na účte takmer 3 700 eur. Aj na tieto peniaze má, samozrejme, vplyv inflácia. Ich reálna hodnota by bola nižšia, na úrovni približne 3 500 eur. Čo je o 650 eur viac než pri sporení si na bežnom účte. Samozrejme, výnosy v podielových fondoch nie sú nikdy vopred dané. Vaše peniaze môžu istý čas aj prerábať, no v dlhodobom horizonte platí, že výnos bude vyšší, než v prípade nízko úročených bankových produktov.

Máte na výber

Začať s investovaním pritom už dnes nie je nič ťažké. Dokonca netreba ani nikam chodiť, založiť sa dá online z pohodlia domova. Takúto možnosť pre všetkých nových klientov pripravila PPSS. Stačí sa prihlásiť cez webový prehliadač penzijna.sk s prekliknutím na onboarding proces online investovania. Klient vyplní svoje údaje a systém ho na základe tvárovej biometrie overí. Vyberie si svoj preferovaný fond z ponuky, ktorá v súčasnosti zahŕňa päť fondov. Bude sa však rozširovať.

Okrem toho je na výber možnosť jednorazového ale aj pravidelného investovania. Pri jednorazovom je potrebné mať k dispozícii minimálne 500 eur, pravidelné je dostupné už od 20 eur mesačne. Výhodou pravidelného investovania je odpustenie vstupného poplatku a lepšie chránené peniaze od výkyvov na trhoch. Plusom tiež je, že PPSS nenadväzuje online investovanie na iný produkt svojej materskej banky.