Asi pred pol rokom upozornil TREND na to, že takzvané vozidlá na komunálny odpad s rotopresom dodáva obciam takmer výhradne jediná firma – Redox podnikateľa Romana Malčeka, ktorý dodáva autá so smetiarskou nadstavbou od nemeckej firmy Faun na podvozkoch automobilky MAN. Pár tendrov vyhrala aj firma Komunálna technika Zoltána Ulricha. Ale keďže ide o švagrov, Z. Ulrich R. Malčekovi väčšinu vyhratých tendrov posunul.

Navyše obce, respektíve obecné firmy, dosiaľ podmienky zákaziek stavali tak, že sa do súťaže v podstate nemali šancu prihlásiť iní dodávatelia.

Veríme iba im

Až tento rok sa podarilo do biznisu preniknúť iným. Napríklad Firma Murtec sa dohodla s gréckou firmou D. Toumbas and Co LP, ktorá vyrába podobné nadstavby ako nemecký Faun. Plnia podmienku obcí, ktorú dosiaľ vedeli splniť len spomínané dve firmy – teda rotačný systém stláčania odpadu.

Po tom, ako TREND napísal o možnom karteli s firmou Redox, niektoré obce zrušili tendre, iné už časť diskriminačných podmienok vyhodili. Aj vďaka tomu sa podarilo firme Murtec vyhrať hneď dve zákazky, ktoré vyhlásili mesto Sečovce a Námestovo.

So Sečovcami uzatvoril Murtec zmluvu v máji s tým, že auto dodá do dvoch mesiacov. „Dvadsať dní pred dodaním vozidla nám prišla zo Sečoviec výpoveď kúpnej zmluvy,” konštatuje Ladislav Bujna z firmy Murtec. Dôvodom, ako vyplýva z e-mailovej komunikácie firmy so zástupcom mesta Milanom Filipom, bolo to, že Murtec nevie v stanovenom termíne dodať smetiarsku nadstavbu na podvozku firmy MAN.

Podľa zmluvy, ktorú má TREND k dispozícii, môže byť nadstavba na podvozku MAN alebo na ekvivalente.

Aby Murtec dokázal dodať auto v lehote, ponúkol, že postaví smetiarsku nadstavbu na podvozku firmy Mercedes Benz. „Nemyslite si, prosím, že ekvivalent riešenia vyhodnocuje kupujúci, nie predávajúci,” napísal M. Filip v e-maile. „V našom prípade nejde o bežný tovar, ktorý sa kupuje každý rok, teda nechajte nás rozhodnúť, či vaša ponuka je pre nás akceptovateľná, alebo nie.”

Manipuláciu zo strany Redox naznačuje p Pokračovanie emailu: „Záväzný je pre nás iba jeden parameter – kvalita za dobrú cenu a naša viera je zatiaľ v prospech podvozku značky MAN a nadstavby so známym výrobcom… Prepáčte, prosím, nechcem sa vás dotknúť, ale máme dojem, že narábate s pojmom ekvivalent, akoby sme boli závislí od vás… Ani EKS (elektronické trhovisko, pozn. red.) nám nemôže nariadiť, čo máme kúpiť.”

Ako sa dá na smetiarskom biznise výborne zarobiť

Smetiarske auto Zdroj: Murtec

Napriek tomu, ako komunikácia vyznieva, sa zdá, že tu bude mať navrch mesto Sečovce. Podľa advokáta Igora Augustiniča z bvp Braun Partners je zmluva postavená v prospech mesta. Murtec totiž až po lehote piatich dní dodal technický list podvozku Mercedes Benz, k podvozkom typu Renault či IVECO, ktoré tiež ponúkal, technické listy nedodal.

„Zjednodušene možno povedať, že mesto Sečovce sa rozhodlo kúpiť podvozok MAN TGM 18.250, ktorý však spoločnosť Murtec nebola schopná dodať v požadovanom termíne. Ak mesto Sečovce ako kupujúci pripúšťalo nejaký „ekvivalent“, tak je podľa nášho názoru vždy na rozhodnutí kupujúceho, čo je ochotný kúpiť a čo nie. Ak dodávateľ nie je schopný dodať podvozok MAN TGM 18.250, tak nemôže za kupujúceho rozhodnúť, čo mu na podklade Zmluvy dodá. Výhrady mesta Sečovce voči postupu dodávateľa sa nám teda zdajú oprávnené,” vysvetľuje I. Augustinič.

Všemocný termín

Zaujímavé však je, že po tom, ako Sečovce vypovedali zmluvu s Murtecom,

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa