Akcie poľských energetických spoločností pod kontrolou štátu v pondelok výrazne posilňovali. Vláda totiž cez víkend firmám ponúkla, že odkúpi ich uhoľné elektrárne. Informovala o tom agentúra Bloomberg, podľa ktorej má návrh vlády pripraviť pôdu pre rýchlejší prechod Poľska na takzvanú zelenú energiu.

Akcie spoločnosti PGE, ktorá je najväčším producentom elektriny v Poľsku, predpoludním vykazovali rast skoro o 14 percent. Akcie tretej najväčšej energetickej spoločnosti Enea si pridali viac ako 26 percent, akcie firmy Tauron Polska Energia viac ako 23 percent, zatiaľ čo akcie divízie Orlenu Energa si pripísali vyše tri percentá.

Firmy v sobotu na vyčlenenie aktív emitujúcich uhlík dostali od štátu ponuky v úhrnnej hodnote 18 miliárd zlotých (asi štyri miliardy eur). Ide o prvý krok k dlho očakávanému prevodu uhoľných elektrární a niektorých baní na vládnu agentúru NABE. Ak k tomu dôjde, táto transakcia pomôže energetickým spoločnostiam získať prístup k financovaniu potrebnému na to, aby sa mohla výroba elektriny preorientovať na obnoviteľné zdroje. Poľsko, ktoré získava viac ako 70 percent elektriny z uhlia, čelí tlaku, aby splnilo emisné ciele Únie.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Poľsko sa pre zákaz áut so spaľovacími motormi obráti na Súdny dvor EÚ