Čínska spoločnosť Didi Global získala z primárnej verejnej ponuky akcií (IPO) v New Yorku 4,4 miliardy dolárov. Je to viac, než predpokladala a znamená to najväčší predaj akcií čínskej firmy na burze v USA od roku 2014. Uviedli to zdroje agentúry Reuters. Didi je najväčším prevádzkovateľom alternatívnej taxislužby v Číne, s jej akciami sa začne obchodovať na burze NYSE.

Vďaka značnému záujmu firma stanovila cenu akcií na hornom konci predbežného pásma a zvýšila aj počet predávaných akcií. Tie v USA ponúka vo forme poukážok ADS, ktoré nahrádzajú bežné akcie. Management plánoval, že predá 288 miliónov ADS, nakoniec ich ale predal 317 miliónov v cene 14 dolárov za kus. Hodnota celého podniku sa tak pohybuje okolo 73 miliárd dolárov, ak sa vezmú do úvahy všetky emitované cenné papiere. Na rozhodnutie zvýšiť objem emisií firmu prinútil niekoľkonásobne vyšší záujem o ponúkané akcie, povedal jeden zo zdrojov. Firma sama sa k informáciám nevyjadrila.

Moderna
Neprehliadnite

Vakcína Moderny zaberá na delta variant. Jej akcie vystúpili na historický rekord

Primárna verejná ponuka akcií firmy Didi je konzervatívnejšia v porovnaní s jej pôvodným zámerom dosiahnuť hodnotu až 100 miliárd dolárov. Firma plánovaný objem znížila po schôdzkach s investormi pred začatím ponuky. Zámer dosiahnuť tak vysokého ohodnotenia u investorov narazil kvôli obavám, že budúci rast by mohla brzdiť väčšia regulácia tohto sektora. Reuters tiež už skôr s odkazom na zdroje uviedol, že firma je terčom protimonopolného vyšetrovania, ktorý neistotu ešte viac zvýšil. Firma informácie o vyšetrovaní nekomentovala.

Zatiaľ najväčšia primárna verejná ponuka akcií čínskej firmy v USA je z roku 2014, kedy na burzu v New Yorku vstúpila internetová spoločnosť Alibaba. Tá predajom akcií získala okolo 25 miliárd dolárov. Tento rok je z hľadiska IPO veľmi bohatý, firmy sa snažia využiť priaznivú situáciu na trhoch a všeobecného záujmu o akcie. Hlavné akciové indexy v Spojených štátoch sú blízko rekordov a podobná situácia panuje aj na mnohých ďalších trhoch vo svete. Nie všetky emisie sú ale úspešné.

,,Rozkolísané prostredie primárnych verejných ponúk prispelo k zníženiu ceny (akcií Didi), takže to ohodnotenie teraz vyzerá atraktívne," poznamenal nezávislý analytik Douglas Kim, ktorý píše pre server Smartkarma. Didi môže vďaka vysokému záujmu predať ešte ďalších 43,2 milióna akcií v rámci nadlimitnej opcie.

JPMorgan Chase
Neprehliadnite

Banky budú svojim akcionárom opäť zarábať bez obmedzení

Spoločnosť Didi bola založená v roku 2012, u jej zrodu stál aj bývalý zamestnanec Alibaba Will Wej Čcheng. Ten v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ podniku. Vo funkcii prezidentky Didi je Jean Čching Liou, ktorá predtým pracovala v americkej investičnej banke Goldman Sachs. Firmu podporujú najmä podniky SoftBank, Uber Technologies a Tencent. Didi si získala ohlas aj tým, že z čínskeho trhu vytlačila svojho amerického rivala Uber. Ten prehral cenovú vojnu a nakoniec svoje čínske aktivity predal práve firme Didi, a to výmenou za podiel v nej. Liou Čen, ktorá v tej dobe Uber riadila, a Jean Čching Liou z Didi sú sesternice.

Didi je na čínskom trhu dominantným hráčom, aj keď trhový podiel zvyšujú tiež alternatívne taxislužby zakladané automobilkami, ako je Geely a SAIC Motor. V Európe a Južnej Amerike, kde teraz Didi expanduje, pôsobí tiež Uber. Tak ako väčšina alternatívnych taxi aj Didi nevytvárala dlho zisk, až v prvom štvrťroku tohto roka zarobila asi 30 miliónov dolárov. Za minulý rok strata predstavovala 1,6 miliardy dolárov a tržby klesli o osem percent na 21,63 miliardy dolárov. Na vine bola najmä slabšia aktivita za pandémie.