Aby Západ pomohol Ukrajine vyhrať vojnu proti Rusku, tak musí byť v Poľsku vybudovaná „obrovská továreň na zbrane“, tvrdí podľa denníka The Telegraph britský predseda obranného výboru Tobias Ellwood z tábora konzervatívcov.

Západné vlády vo svojich plánoch pomoci Ukrajine, ktorými chcú zabezpečiť jej „prežitie a prosperitu“, nepreukázali dostatočné zručnosti, pokiaľ ide o strategický výhľad do budúcnosti, tvrdí Ellwood.

Rozhodnutie poslať na Ukrajinu bojové tanky západnej výroby síce ocenil, no súčasný model pomoci je podľa neho „neudržateľný“. Dôvodom má byť rozdielnosť dodávateľských reťazcov.

„Z dlhodobého hľadiska to nie je realizovateľné,“ argumentuje Ellwood s tým, že spojenci potrebujú vymyslieť stratégiu, vďaka ktorej sa Ukrajina dokáže ubrániť aj sama.

Vybudovaním továrne na zbrane v Poľsku by mohlo podľa predsedu dôjsť k zmene ozbrojených síl Ukrajiny na nezávislú armádu. Vzhľadom na čoraz menšie vojenské zásoby západných spojencov dáva tento nápad logiku.

Inšpiráciou mu bola továreň na mikročipy na Taiwane, ktorý sa obáva, že by ho invázia Číny mohla odstrihnúť od západných dodávok.

„To isté urobme na Ukrajine, aby si vedeli zabezpečiť vlastné vybavenie v súlade s vlastnými špecifikáciami, ktoré sa pravdepodobne budú držať noriem NATO, a aby získali dodávateľský reťazec pod nepretržitou ochranou,“ argumentuje Ellwood.

Británia už s Poľskom o vybudovaní tejto továrne začala rokovať, pričom Ellwood navrhol, aby sa jeho krajina postavila na čelo tejto snahy s cieľom uistiť sa, že sa tento projekt podarí dotiahnuť do úspešného konca.

Ďalšie dôležité správy

JB 39 Archív Münster - Na archívnej snímke z 28. septembra 2011 tank Leopard 2 počas bojovej ukážky v rámci novinárskeho dňa nemeckého Bundeswehru vo vojenskom výcvikovom stredisku Münster pri nemeckom meste Hannover. Nemecko bude pokračovať v dodávkach vojenskej techniky pre Ukrajinu, uviedol v piatok 13. januára 2023 nemecký kancelár Olaf Scholz. Rovnako Fínsko by mohlo darovať Ukrajine malé množstvo tankov Leopard 2 nemeckej výroby, ak by sa tak rozhodlo urobiť viacero európskych krajín. Vo š
Neprehliadnite

Tanky Leopard v rámci pomoci dodá Ukrajine aj Nórsko