Soňa však ešte stále nedostala oznámenie o výške pokuty z okresného úradu, pričom od času, kedy si mala dať na aute urobiť kontrolu, či spĺňa technické a emisné požiadavky, uplynuli už štyri mesiace.

Ročne na kontrolu zabudne viac ako 52-tisíc majiteľov áut. Tento rok sa to podľa údajov z rezortu dopravy stalo už viac ako 15-tisíc majiteľom. Celkovo je dnes bez technickej kontroly okolo 140-tisíc a bez platnej emisnej kontroly 130-tisíc áut.

Ak ešte nezačali konanie

Ešte do nedele 20. mája platilo, že za zabudnutú STK a emisnú kontrolu platili majitelia áut po 165 eur, teda 330 eur, ak ju zaplatia do dvoch týždňov, tak ich vyjde len na 220 eur.

Po novom bude pokuta rádovo nižšia – po 55 eur, spolu teda 110 eur. Treba ju však zaplatiť do 15 dní. Ak to nestihnete, budete musieť zaplatiť pokutu v pôvodnej výške, teda celkovo za 330 eur.

Keďže Soňa ešte nedostala pokutu, nevie, či bude platiť vyššiu alebo nižšiu sankciu. Síce – ako konštatuje hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká – „konania o uložení pokuty, ktoré sa začali podľa predchádzajúceho právneho predpisu, sa budú musieť ukončiť podľa pôvodných podmienok“.

Nemusí to však nevyhnutne znamenať, že aj Soňa, či ďalší zábudliví majitelia áut, dostanú naozaj 330-eurovú pokutu.

Podľa K. Duckej je totiž dôležité aj to, kedy okresný úrad reálne začne konanie.

A to nemusí začať okamžite ako Jednotný informačný systém v cestnej doprave pošle okresnému úradu upozornenie, že auto nemá spravenú kontrolu. Závisí to aj od zaťaženosti konkrétneho úradu. 

Ak si nastavíte notifikácie, vyhnete sa pokute

Vlani vybrali okresné úrady na pokutách za neplatnú STK a emisnú kontrolu takmer 3,5 milióna eur, tento rok už 778-tisíc eur.

Ministerstvo dopravy upozorňuje, že pokute sa dá vyhnúť tým, že si majiteľ auta nastaví notifikácie, vďaka ktorým ich systém upozorní mesiac vopred, že im skončí technická aj emisná kontrola.

Následne systém pošle upozornenie ešte dva týždne pred koncom platnosti kontroly. Nastaviť notifikácie sa dajú na webstránke www.jiscd.sk.