Aj Moody‘s zosunula Rusko do špekulatívneho pásma

Ruský minister financií Anton Siluanov. Zdroj: SITA/AP

Výhľad ratingu navyše zostáva negatívny, čo signalizuje, že Moody‘s by ho mohla v budúcnosti ďalej zhoršiť. „Očakáva sa, že Rusko v roku 2015 zažije hlbokú recesiu nasledovanú ďalším poklesom v roku 2016,“ uviedla agentúra.

Ruský minister financií Anton Siluanov vyhlásil, že rozhodnutie Moody‘s je založené na „faktoroch politického charakteru“ a na „nerealistických“ prognózach. Dodal, že zhoršenie ratingu nebude mať výraznejší vplyv na kapitálové trhy.

Ruský rating znížila do špekulatívneho pásma koncom januára aj agentúra Standard & Poor‘s. Ruská ekonomika má v súčasnosti problémy s negatívnymi vplyvmi prudkého poklesu cien ropy. Hospodársky rast navyše podkopávajú sankcie, ktoré na Moskvu uvalili západné krajiny kvôli jej postupu v ukrajinskej kríze.

Úverový rating je základnou informáciou pre investorov. Čím je vyšší, tím lepšie je krajina vnímaná. Najvyšší rating znamená, že ide o špičkového dlžníka, ktorý je spravidla schopný požičiavať si za veľmi nízky úrok. Ak je rating v špekulatívnom pásme, nemôžu do dlhopisov daného subjektu investovať veľkí inštitucionálni investori, ako sú napríklad dôchodkové fondy.