Spoločnosť Primagra z holdingu Agrofert vo februári podala na Súdny dvor Európskej únie žalobu na Európsku komisiu. Chce uvoľniť dotácie blokované na základe auditu o možnom konflikte záujmov premiéra Andreja Babiša (ANO). Uviedol to server iROZHLAS.cz. Agrofert patrí do trustových fondov, do ktorých Babiš vložil akcie svojich firiem.

Primagra žalobu podala 5. februára. „Môžem potvrdiť, že sa prípadom zaoberáme," uviedol pre server hovorca súdu Balázs Lehóczki. Podanie žaloby potvrdil aj hovorca Agrofertu Karel Hanzelka. „Žalobca navrhuje, aby tribunál zrušil zákaz poskytovania grantov uložený listom žalovanej z 22. októbra 2020 a zaviazal žalovaného nahradiť trovy konania," cituje server požiadavka podniku s odkazom na základný popis žaloby na webe súdu.

Andrej Babiš
Neprehliadnite

Babiš ako modelový príklad konfliktu záujmov medzi biznisom a politikou

Spoločnosť v prvom rade argumentuje tým, že Brusel porušil jej práva, keď nemala počas audítorského konania možnosť byť vypočutá, píše iROZHLAS. Európska komisia by navyše podľa Primagry nemala preverovať konkrétne projekty, ale zameriavať sa na dotačný systém.

Podľa záverečnej správy auditu, ktorú Európska komisia zverejnila koncom apríla, Babiš ovláda zverenské fondy, do ktorých v roku 2017 vložil kvôli zákonu o konflikte záujmov akcie svojich firiem. Babiš tak je podľa auditu v konflikte záujmov a Agrofert nemá nárok na žiadne dotácie zo štrukturálnych fondov EÚ od 9. februára 2017, kedy začala platiť novela českého zákona o konflikte záujmov.

KK55 Praha - Český premiér Andrej Babiš počas tlačovej konferencie v novom očkovacom centre v budove O2 Universum v Prahe 9. apríla 2021. V hale sa malo podľa podľa pôvodného plánu začať očkovať už od 11. apríla. Nakoniec se však otvorenie veľkokapacitného očkovacieho centra odkladá o tri týždne. V piatok sa tam uskutočnila generálna skúška. FOTO TASR/AP
Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis holds a press conference at the National vaccination center in Prague, Czech Republic, Friday, Apr
Neprehliadnite

Babiš je konflikte záujmov, de facto kontroluje Agrofert, vyplýva z auditu zverejneného EK

Babiš označil audit za účelový a zmanipulovaný. Premiér aj ďalší zástupcovia vlády opakovane uviedli, že vo veci proti sebe stoja dva právne názory, medzi ktorými by mal rozhodnúť nezávislý súd. Agrofert zároveň od začiatku akékoľvek pochybenia odmieta a upozorňuje na to, že úrady s ním kontroly nekomunikovali.