Medzinárodná ratingová agentúra S&P zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Maďarska o jeden stupeň na úroveň BBB-. Upozornila, že Maďarsko čelí vysokej inflácii a vonkajším tlakom. Výhľad ratingu S&P zmenila z negatívneho na stabilný. Signalizovala tak, že v dohľadnej dobe ďalšiu zmenu ratingovej známky nepredpokladá.

Rating Maďarska je teraz len jeden stupeň nad špekulatívnym pásmom. Ak sa rating nachádza v špekulatívnom pásme, tak veľkí inštitucionálni investori nemôžu do dlhopisov danej krajiny investovať.

Séria ekonomických šokov

S&P uviedla, že zníženiu ratingu predchádzala „séria ekonomických šokov“ pre Maďarsko v súvislosti s pandémiou covidu-19 a vojnou na Ukrajine. „Očakávame, že konsolidácia rozpočtu bude ťažká kvôli zvýšeným nákladom na energiu, rastúcim úrokovým nákladom a náročnému hospodárskemu výhľadu,“ dodala.

S&P tiež poukázala na riziko spojené s rozhodnutím Európskej únie zablokovať peniaze pre Maďarsko z eurofondov, kým maďarská vláda nesplní podmienky súvisiace okrem iného s nezávislosťou justície. Dodala však, že jej základná prognóza predpokladá, že Maďarsko dosiahne s EÚ dohodu a nepríde o „žiadnu výraznú časť“ peňazí z fondov EÚ.

S&P tiež predpovedala, že maďarská ekonomika sa v tomto roku „tesne vyhne“ poklesu. Hrubý domáci produkt (HDP) Maďarska by sa mal podľa jej prognózy tento rok zvýšiť o 0,3 percenta, napísala agentúra MTI.

Priemernú celoročnú infláciu v Maďarsku S&P odhaduje na 18,5 percenta, v druhej polovici roka však počíta s „významným poklesom“ inflácie. Vlani pritom priemerná inflácia dosiahla 14,5 percenta. V samotnom decembri sa inflácia vyšplhala až na 24,5 percenta.

Dôležitosť úverového ratingu

Úverový rating je dôležitým usmernením pre investorov, pretože im ukazuje, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek. Má významný vplyv na ochotu veriteľov príslušnému štátu alebo inému subjektu požičiavať a tiež na podmienky pôžičky, napríklad na úrokovú sadzbu. Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímaný v očiach veriteľov a tým je aj pravdepodobnejšie, že si bude schopný zabezpečiť lacnejšie pôžičky.

Ďalšie dôležité správy

Brussels,,Belgium,On,Jun.,28,,2018.prime,Minster,Of,Hungary,Victor
Neprehliadnite

Maďarsko je novým európskym lídrom v zdražovaní. Stávka na lacné ruské energie vypálila zle