Iniciatíva advokátov za právny štát vyzýva generálneho prokurátora Maroša Žilinku na prešetrenie podozrení z ovplyvňovania výpovedí „kajúcnikov“ a upustenie od podobných postupov orgánov činných v trestnom konaní (OČTK).

Iniciatíva reaguje na reláciu RTVS o o tzv. „nitrianskej pozemkovej mafii“. V reporáži odznel aj rozhovor s odsúdeným Matúšom Kuricom, z ktorého podľa iniciatívy vyplynulo, že Kuric bol k svojej výpovedi dotlačený OČTK. Z reporáže vyplýva, že mal byť vydieraný zo strany OČTK 15-ročným nepodmienečným trestom, ak nebude spolupracovať.   

Na snímke kandidát na generálneho prokurátora Maroš Žilinka počas schôdze Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora SR v Bratislave 23. novembra 2020. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Žilinka odmieta zastrašovanie a vyhrážky možnou diskreditáciou

„Je zarážajúce, že sám kajúcnik Matúš Kuric mal podať niekoľko trestných oznámení týkajúcich sa nátlaku OČTK vo vzťahu k jeho výpovediam, avšak tieto sa nevyšetrili dodnes. Na základe výpovedí tohto kajúcnika došlo k odsúdeniu iných osôb na dlhoročné nepodmienečné tresty odňatia slobody - napr. MUDr. Roderick Abaffy bol odsúdený na 12 -ročný nepodmienečný trest odňatia slobody," pripomína iniciatíva v stanovisku.

IAPŠ nespochybňuje samotný inštitút spolupracujúcich obvinených, tzv. kajúcnikov. „Avšak vznášame námietky na aplikačnú prax tohto inštitútu, jeho nadužívanie a zneužívanie. Ak má mať inštitút spolupracujúceho obvineného zmysel a má prispieť k dosiahnutiu spravodlivosti, tak každý spolupracujúci obvinený musí byť motivovaný vypovedať pravdu, nie to, čo si želajú OČTK“, uvádza ďalší z iniciátorov IAPŠ Matej Marhavý. 

Iniciatíva tvrdí, že dozor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR v tomto smere absolútne zlyháva, a preto žiada generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, aby uvedené skutočnosti bezodkladne prešetril.