Ruský miliardár Roman Abramovič sa koncom augusta stretol v Rijáde so saudskoarabským princom Muhammadom bin Salmánom. Išlo o súčasť rozhovorov, ktoré tento týždeň viedli k neočakávanej výmene vojnových zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou, píše Bloomberg s odvolaním sa na tri nemenované zdroje.

Chcel Abramoviča

Napriek tomu, že Európska únia a Británia na Abramoviča sankcie uvalili, Spojené štáty tak neurobili. Ešte v marci požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj šéfa Bieleho domu Joea Bidena, aby jedného z najznámejších ruských oligarchov zo sankčného zoznamu vynechal.

Zdôvodnil to tým, že Abramovič by mohol byť užitočný ako sprostredkovateľ v úsilí o uzavretie mieru medzi Ukrajinou a Ruskom.

Ešte v marci sa Abramovič v Istanbule zúčastnil rozhovorov medzi oboma bojujúcimi stranami a v apríli vycestoval do Kyjeva, aby sa ich pokúsil oživiť. Rokovania totiž uviazli na mŕtvom bode po tom, čo sa objavili dôkazy o zverstvách, ktoré na ukrajinských civilistoch páchali ruské okupačné sily.

Nijaké kupčenie

Krátko po Abramovičovej návšteve Zelenskyj vyhlásil, že rokovania sa dostali do slepej uličky, pretože Ukrajina nie je ochotná „kupčiť so svojím územím a svojimi ľuďmi“.

Britské sankcie donútili v máji Abramoviča predať futbalový klub Chelsea Londýn konzorciu vedenému americkým miliardárom Toddom Boehlym za 5,2 miliardy dolárov. Zisk z predaja klubu sa Abramovič zaviazal venovať nadácii na pomoc obetiam vojny na Ukrajine. Nadácia však zatiaľ nefunguje a peniaze zostávajú zmrazené.

Veľká výmena

Ukrajina v rámci výmeny zajatcov dostala späť 215 svojich vojakov vrátane bojovníkov, ktorí viedli obranu oceliarní Azovstaľ v Mariupole. Do Saudskej Arábie bolo prevezených aj desať vojnových zajatcov z iných krajín – vrátane Spojených štátov a Británie.

Rusko prijalo 55 zajatcov; je medzi nimi aj Viktor Medvedčuk, bývalý ukrajinský zákonodarca a Putinov spojenec. Toho na Ukrajine obvinili z vlastizrady. Medzi vymenenými zajatcami bolo i päť ukrajinských veliteľov, ktorí prišli do Turecka, kde zostanú až do konca vojny.

Ďalšie dôležité správy

Alexej Navaľnyj je aktivistom ruskej opozície a kandiduje za starostu Moskvy.
Neprehliadnite

Sankcie proti ruským oligarchom sú slabé, Navaľnyj ponúka zoznam „šťavnatejších“ mien