Dohoda na dodávky vakcíny proti Covidu-19 do EÚ

Farmaceutický koncern AstraZeneca podpísal s európskou alianciou Inclusive Vaccines Alliance (IVA) zmluvu na dodanie viac ako 400 miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti novému koronavírusu. AstraZeneca ju vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, jej prvé dodávky by sa mali začať koncom tohto roka.

Podľa šéfa firmy AstraZeneca Pascala Soirota dohoda „zabezpečí, že stovky miliónov ľudí v Európe budú mať prístup k tejto vakcíne, samozrejme, ak bude fungovať, čo by sme mali vedieť na konci leta.“

Firma už uzavrela viacero dohôd týkajúcich sa produkcie vakcíny, napríklad s americkou vládou. Zároveň má v Európe „sebestačnú dodávateľskú sieť“ s výrobcami, napríklad v Holandsku, Nemecku či Taliansku. Prístup k vakcíne by mali mať všetky členské štáty EÚ.

Alianciu IVA založili Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Holandsko, aby zabezpečili dostatok vakcín pre členské štáty EÚ. Tieto krajiny zaplatia za celý objem dodávok a ostatné štáty sa budú môcť pripojiť za rovnakých podmienok. Aliancia sa zároveň v piatok dohodla na zlúčení svojich aktivít s Európskou komisiou, s ktorou bude spolupracovať na dodávaní vakcíny.

Pellegrini si nemyslí, že by trieštil ľavicu

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini v nedeľnej diskusii TA3 V politike uviedol, že Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS) je jediný subjekt, s ktorým jeho budúca strana dopredu vylučuje spoluprácu. Všetko ostatné je podľa neho otázkou budúcnosti. Spoluprácu so Smerom tak nevylúčil.

V novej strane sa podľa neho majú nachádzať „skúsení politici v kombinácii s mladými tvárami.“ Budúci týždeň má predstaviť ľudí, ktorí s ním odchádzajú zo Smeru-SD, konkrétne mená zatiaľ uviesť nechcel.

Na otázku, či sa jeho odchodom neroztriešti ľavica, uviedol, že „sa uvidí, čo povedia voliči a čo si vyberú, či sa bude podpora deliť alebo sa presunie k jednému politickému subjektu.“ On sám si nemyslí, že by niečo trieštil. Zároveň potvrdil, že v septembri ponúkne svoju funkciu podpredsedu parlamentu a bude mať snahu vytvoriť poslanecký klub.

Predseda parlamentu Boris Kollár však v rozhovore pre TASR uviedol, že Národná rada žiadosti o vytvorenie poslaneckého klubu pravdepodobne nevyhovie. „A tieto delenia, to už neprešlo voľbami, je to už len odtrhnutie. Je to nekorektné voči voličom pôvodnej materskej strany, čiže je dosť pravdepodobné, že klub nevytvoria,“ priblížil v rozhovore.

Polícia v Atlante zastrelila pri zatýkaní Afroameričana

V piatok privolali k reštaurácii rýchleho občerstvenia Wendy’s v americkej Atlante políciu po tom, ako 27-ročný Afroameričan Rayshard Brooks údajne zaspal v aute, keď čakal, kým na neho príde rad pri okienku drive-thru. Následne sa ho po pozitívnom teste triezvosti pokúsili zatknúť, on sa však pokúsil utiecť aj s taserom, ktorý vzal jednému z policajtov. Tí ho smrteľne postrelili, keď na nich pri úteku taser namieril.

Právnici zastreleného muža uviedli, že polícia nemala právo použiť smrtiacu zbraň. „Nemôžete niekoho zastreliť, ak na vás nemieri strelnou zbraňou,“ uviedol právnik Chris Stewart. Miestna starostka Keisha Lanceová Bottomsová cez víkend prijala rezignáciu náčelníčky polície Eriky Shieldsovej. Úrady síce mená strážnikov nezverejnili, polícia však oznámila, že jeden zo strážnikov dostal výpoveď a druhý bol postavený mimo službu.

Incident pravdepodobne ešte posilní protesty proti policajnej brutalite, ktoré vyvolala vražda Georga Floyda v meste Minneapolis. Demonštranti v Atlante podpálili reštauráciu Wendy’s, polícia sa s nimi zrazila pri neďalekej diaľnici. Z reštaurácie ostali aj po zásahu hasičov len obhorené trosky.

NBS: Treba sa pripraviť na návrat k splácaniu úverov

Odklad splátok úverov najviac na deväť mesiacov sa podľa Národnej banky Slovenska (NBS) ukazuje ako pozitívne opatrenie. Podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie od začiatku koronakrízy retailoví klienti podali 160 104 žiadostí o odklad, od účinnosti zákona Lex korona k 23. týždňu podali 141 823 žiadostí a firemní klienti podali 7 055 žiadostí.

NBS hodnotí, že odklad splátok zlepšuje finančnú situáciu, keďže peniaze zostávajú na záchranu pracovných miest či malých podnikateľov. Zároveň však banky strácajú viaceré informácie o kvalite klientov, keďže nie je možné sledovať zlyhania pre skupinu úverov v moratóriu.

Bankový sektor je preto vystavený riziku zlyhávania úverov. „Ak sa finančná situácia domácností do obnovenia povinnosti pokračovať v splácaní nezlepší, môže nastať výrazné zhoršenie kreditnej kvality portfólií,“ upozorňuje NBS. Je preto dôležité, aby si ľudia v rámci možností vytvárali rezervy na návrat k splácaniu úverov.

Podľa údajov zo Zisťovania o finančnej situácii a spotrebe domácností (HFCS) až 10 percent z nich nemalo vytvorené žiadne finančné rezervy a 20 percent domácností má rezervy najviac na jeden mesiac. Napriek zmierňujúcim opatreniam štátu NBS odhaduje, že počet domácností v riziku sa zvýši o 35-tisíc až 48-tisíc. Ide o také rodiny s odkladom splátok, ktorých príjmy a úspory nebudú počas 9-mesačného obdobia dostatočné na pokrytie nevyhnutných životných nákladov.

Na trhovisku v Pekingu sa opäť objavila nákaza

V okolí veľkého trhoviska Sin-fa-tich v oblasti Feng-Tchao v Pekingu sa objavili nové prípady nákazy novým koronavírusom, ktoré vyvolali obavy z novej vlny pandémie. Zdravotnícke úrady uzavreli v metropole jedenásť štvrtí, s okamžitou platnosťou budú zrušené všetky športové podujatia a zakázané turistické spojenie s provinciami. Uzavretých bolo taktiež deväť škôl a škôlok v okolí.

Mestský predstaviteľ Čchu Ťün-wej novinárom povedal, že oblasť Pekingu sa nachádza vo vojnovom pohotovostnom režime. V súvislosti s trhoviskom boli vykonané testy u 517 osôb, pozitívne vyšli u 45 ľudí, z ktorých ani jeden nevykazoval príznaky ochorenia. Všetkých šesť osôb, ktoré boli pozitívne testované už v piatok, pritom dané trhovisko navštívilo.

Nové prípady preukazujú schopnosť vírusu šíriť sa aj napriek prísnym sociálnym reguláciam. „Chceli by sme všetkých upozorniť, aby ani na sekundu nestrácali opatrnosť v prevencii epidémie; musíme byť pripravení na dlhý boj s vírusom,“ povedal hovorca pekinskej mestskej samosprávy. Miestne úrady sú špeciálne opatrné ohľadom trhovísk, keďže práve zvieracie trhy vo Wu-chane boli počiatočným ohniskom nákazy v Číne.

Celkový počet prípadov v pevninskej Číne dosahoval v piatok 83 064, počet úmrtí zostal nezmenený, 4 634.