Lídri EÚ budú rokovať o Bielorusku

Predseda Európskej rady Charles Michel v pondelok avizoval mimoriadne rokovanie premiérov a prezidentov krajín Európskej únie, na ktorom preberú situáciu v Bielorusku. Uskutoční sa v stredu na poludnie prostredníctvom videokonferencie.

Európska únia už oznámila, že plánuje sankcie voči bieloruským predstaviteľom, ktorí sú zodpovední za falšovanie volieb a násilné represie proti následným protestom. Medzi možnosti ďalšej pomoci, o ktorých by sa malo v stredu rokovať, patrí vznik fondu pre obete represií či na podporu plurality médií alebo posilnenie študentských výmen.

Samotný Charles Michel si myslí, že občania Bieloruska majú právo rozhodovať o svojej budúcnosti a slobodne si zvoliť prezidenta. „Násilie voči demonštrantom je neprijateľné a nemožno ho pripustiť,“ uviedol na svojom Twitteri.

V nedeľu sa v Bielorusku odohrala doposiaľ najväčšia protivládna demonštrácia, na ktorej sa zúčastnilo približne 200-tisíc ľudí. Najsilnejšia opozičná kandidátka Sviatlana Cichanovská odkázala, že je pripravená postaviť sa na čelo národa. Nebezpečenstvom však ostáva naznačovaná ruská invázia, keďže Vladimir Putin prisľúbil Lukašenkovmu režimu podporu na ochranu bezpečnosti.

Kollár obvinil Remišovú z prekročenia právomocí

Vzájomné útoky politikov pre Fun rádio pokračujú. Ministerka informatizácie a regionálneho rozvoja Veronika Remišová (Za ľudí) urobila podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) chybu, keď pozastavila uzatváranie zmlúv jej ministerstva s firmami aktívnych politikov, medzi ktoré patrí Fun rádio.

Remišová podľa neho bude musieť vziať tento „nezmyselný“ krok späť. Fun rádio podľa neho nemá s jej rezortom nič spoločné, a preto ide len o „zbytočný populizmus“ novej predsedníčky Za ľudí. ​„To nie je len voči mne, ale ona prekračuje svoje právomoci, ktoré sú jej zverené z titulu jej funkcie, lebo poškodzuje verejný trh, verejnú súťaž,“ vyhlásil B. Kollár.

Na snímke uprostred predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Boris Kollár a vpravo poslanec NR SR Igor Kašper (Sme rodina) počas brífingu pred budovou BBSK na Námestí SNP v Banskej Bystrici 17. augusta 2020. Témou rokovania s vedením BBSK bola aktuálna situácia na poškodenej ceste II/531 v úseku Muráň - Muránska Huta.  FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Kollár odkazuje, že Remišová urobila s Fun rádiom chybu a bude to musieť rýchlo napraviť

Remišovej rozhodnutie prišlo v reakcii na kritiku zmluvy, ktorú uzavrel štátny Tipos s Kollárovým Fun rádiom. Podľa jej rezortu vyvoláva obchodovanie štátu s vládnymi politikmi otázky o konflikte záujmov, a preto chce nastaviť iné pravidlá.

Opozičný Smer-SD toto rozhodnutie vyzdvihol, Remišová je podľa neho v koalícii „jednookou medzi slepými“. Celkový pocit z vládnej koalície to však podľa nich nezmení. Veria, že minister financií Eduard Heger (OĽaNO) teraz vydá pokyn na zrušenie zmluvy medzi Tiposom a Fun rádiom.

Kamenický spochybňuje Matovičove zásluhy

Podľa Štatistického úradu SR sa slovenské hospodárstvo v druhom štvrťroku prepadlo o 12,1 percenta, čo je lepšie ako očakávali analytici. Premiér Igor Matovič v piatok na svojej facebookovej stránke vyzdvihol slovenské medicínske zvládnutie pandémie, ktoré sa podľa neho podpísalo na zmierenení ekonomickej krízy.

Exminister financií a poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický sa však v pondelok vyjadril, že premiér na tom nemá žiadne zásluhy. Poďakovať by sa vraj mal fabrikám za nárast exportu vďaka ich predzásobeniu materiálom a občanom za udržiavanie spotreby.

Kamenický to Matovičovi nedaroval.
Neprehliadnite

Premiér nemá zásluhy na nižšom prepade ekonomiky ako sa pôvodne očakávalo

Tiež pripomenul, že výsledok nie je dôvodom na radosť, keďže ide o najväčší prepad HDP v novodobej histórii Slovenska. „Tešiť sa z toho, že máme pokles (podotýkam pokles a nie rast) ekonomiky len o 12,1 percenta namiesto avizovaných 15 – 19 percent, je detinské.“ vyhlásil.

Odhady analytikov podľa neho boli nepresné, keďže pracovali s vysokým počtom neznámych. Prognózy napríklad počítali s dlhodobejšou karanténou a znížením domácej spotreby ľudí. Vďaka ekonomickému oživovaniu, ktoré tieto očakávania prekonalo, podľa exministrových slov ani neklesol výber DPH.

Kyselica sa vracia do parlamentu

Z pondelkového rozhodnutia predsedu parlamentu Borisa Kollára vyplýva, že bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra Lukáš Kyselica (OĽaNO) sa vracia do parlamentu. V poslaneckom klube Obyčajných ľudí vystrieda Petra Cseha, ktorý za neho pôsobil ako náhradník.

Na svoje miesto na ministerstve Kyselica rezignoval po prevalení informácie, že v čase kandidatúry v parlamentných voľbách pôsobil ako agent Vojenského spravodajstva. Svoje pôsobenie v tajnej službe ministerstva obrany mal ukončiť až 19. marca 2020.

Podľa informácií premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) chceli „ľudia blízki“ jeho predchodcovi Petrovi Pellegrinimu, ktorí pracujú vo vedení tajnej služby, Kyselicu zneužiť na rozvrat hnutia. Členovia strany totiž o zamestnaní svojho kandidáta nevedeli. Pellegrini mu na tieto slová odkázal, že nemá pozerať lacné trháky.

Opozícia už avizovala, že by sa chcela Kyselicu na kauzu pýtať na zasadnutí parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Ryanair opäť znižuje letovú kapacitu

Nízkonákladové aerolínie Ryanair v pondelok oznámili, že v septembri a októbri znížia letovú kapacitu o pätinu v reakcii na opätovné oslabenie rezervácií v posledných dňoch. Redukovaný má byť najmä počet letov, nie celé linky.

Prepad rezervácií je podľa prepravcu spôsobený neistotou súvisiacou s rastúcim počtom prípadov Covidu-19 v niektorých európskych krajinách. Zníženie kapacity tak má byť zamerané najmä na krajiny, s ktorými Spojené kráľovstvo a Írsko v súvislosti s pandémiou sprísnili cestovné obmedzenia.

Cestujúci, ktorí budú redukciou v septembri ovplyvnení, dostali mail s ponukou zmeny letu alebo vrátenia peňazí v podobe hotovosti alebo poukážok. Aerolínie pritom iba tento mesiac zvýšili letovú kapacitu na 60 percent prepravy za normálnych okolností.

Konkurenčný prepravca Easyjet medzitým potvrdil, že zruší niekoľko svojich základní, čo povedie k strate 670 pracovných miest. Aerolínie pritom plánujú pre koronakrízu zrušiť ešte ďalších 1 200 miest.