Policajná kontrola neskúma zdravotný stav

Polícia nebude od 2.11. kontrolovať zdravotný stav a narúšať lekárske tajomstvo. Zákaz vychádzania od dnes neplatí pre tých, ktorí sa cez víkend zúčastnili plošného testovania, alebo iného, ktorého výsledkom je negatívny test na ochorenie Covid-19.

Bez údajov, ktoré slúžia na overenie, či osoba naplní podstatu výnimky, nie je možné výnimku potvrdiť, vysvetľuje hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. „Ide o údaje získavané s cieľom naplnenia účelu, pre ktorý bol vládou nariadený zákaz vychádzania a tieto údaje majú svoj legálny podklad v príslušných uzneseniach vlády prijatých v intenciách ústavného zákona," doplnila.

Polícia kontroluje oprávnenie na výkon určitej činnosti v súvislosti s vedením motorových vozidiel pri kontrole vodičského preukazu a záznamov v ňom, alebo zdravotnej spôsobilosti osôb nad 65 rokov, alebo parkovacieho preukazu ZŤP. Polícia tým však nemá v záujme zasahovať do lekárskeho tajomstva kontrolovanej osoby.

Porušenie zákazu vychádzania je priestupkom na úseku civilnej ochrany. V blokovom konaní môže polícia uložiť pokutu do 1 000 eur, v správnom konaní môžu úrady udeliť sankciu do 1 659 eur.

dezinfekcia služobných motorových vozidiel hasičov a polície
Neprehliadnite

Pri kontrole zákazu vychádzania policajti neskúmajú zdravotný stav

Zdravotný stav Borisa Kollára je aj naďalej vážny

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) je po vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala v sobotu 24. októbra na križovatke Ulice Svornosti a Mramorovej ulice v bratislavských Podunajských Biskupiciach ešte stále v nemocnici.

Minulý týždeň mal podľa jeho hovorkyne Michaely Jurcovej úspešne absolvovať potrebnú operáciu. Po nehode mal zlomený druhý krčný stavec. Záchranári pomáhali všetkým štyrom osobám, ktoré sa nachádzali vo vozidle. Zranený bol jeho vodič a taktiež ochranca.

Polícia nehodu naďalej vyšetruje, konkrétne príčiny ešte neoznámila. Predseda NRSR je však naďalej vo vážnom stave. Pred dnešným rokovaním vlády to potvrdil minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). „Nemám súhlas, aby som o jeho zdravotnom stave informoval, ale je to vážny stav," uviedol.

Na snímke predseda parlamentu SR Boris Kollár (Sme rodina) počas príhovoru predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO) na 16. schôdzi NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Zdravotný stav Borisa Kollára je naďalej vážny, potvrdil minister Doležal

Matovič avizuje sťaženú situáciu aj počas Vianoc

Druhé kolo celoplošného testovania sa nebude týkať 25 okresov, Bratislavy a Košíc.

Na celoplošné testovanie prišlo celkovo 3 625 332 ľudí z toho 38 359 malo test pozitívny, čo predstavuje 1,06 percenta. Opakovane žiada, aby tí, ktorí mali pozitívny výsledok testu zostali v domácej karanténe a všetkým, s ktorými boli v kontakte situáciu oznámili.

Najväčšiu pozitivitu mali okresy Čadca (3,22) a Stará Ľubovňa (2,9). V Bratislave bolo pozitívnych 0,33 percenta testov. Kontroly budú aj na hraniciach. Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval dnes (2.11.) po zasadnutí ústredného krízového štábu.

Matovič tvrdí, že situácia sa do normálu pred Vianocami nevráti. Podľa jeho slov nás čaká ťažká zima. „Boli by sme machri, ak by sme dokázali, že pred Vianocami môžeme normálne fungovať. Taký optimista nie som,“ povedal.

Zasadnutie vlády SR
Neprehliadnite

Zverejnili výsledky celoplošného testovania. Celkovo prišlo 3 625 332 ľudí

Kiska sa vrátil na verejnosť, nie však do politiky

Andrej Kiska, bývalý predseda strany Za ľudí a exprezident Slovenskej republiky dnes oznámil návrat do charitatívnej organizácie Dobrý anjel. „Chcem pomáhať ďalej, preto sa od dnešného dňa na návrh Správnej rady znova stávam predsedom rady Dobrého Anjela," povedal vo videu uverejnenom na sociálnej sieti Andrej Kiska.

Exprezident vytvoril úspešnú stranu, ktorú sa mu podarilo doviesť do parlamentu. Pre zdravotný stav však s politikou onedlho na to skončil. Ako uviedol vo videu, z návratu do organizácie sa teší. „Teším sa, že spolu s fantastickými ľuďmi pomôžeme viac. Teším sa, že zapojíme viac darcov a že naše Slovensko, tak ako v minulosti, aj do budúcna bude ukazovať svoje dobré srdce,” doplnil Kiska.

Kiska v politike skončí
Neprehliadnite

Bývalý prezident Andrej Kiska sa vracia do Dobrého anjela

Nákupné reťazce nekontrolujú výsledky testov na koronavírus

Kontroly negatívnych certifikátov po plošnom celoštátnom testovaní na nový koronavírus sú podľa obchodných reťazcov nereálne a nemajú kapacitné možnosti dôsledne vyhodnotiť certifikát každej osoby jednotlivo.

Nebudeme zákazníkov kontrolovať, či majú negatívny test na ochorenie Covid-19, pri vstupe do predajní však máme oznam o zákaze vstupu osôb okrem povolených výnimiek. Potraviny ako základnú životnú potrebu si môžu ísť do najbližších potravín zakúpiť aj ľudia, ktorí neboli otestovaní a teda nemajú certifikát," spresnila hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová.

„Kontrolovanie certifikátu s negatívnym výsledkom, ale aj ďalších výnimiek, ako napríklad či je naša predajňa najbližšou pre zákazníka od jeho bydliska, je nereálne. Okrem certifikátu by sme totiž mali kontrolovať aj iné doklady, napríklad potvrdenia od lekára, že zákazník spadá pod stanovené výnimky, doklad o tom, že človek prekonal ochorenie Covid-19 za posledných 90 dní a iné," zdôraznila Kirchnerová.

V reťazci Lidl vedenie pri prvom nástupe do práce po celoplošnom testovaní požadovalo od zamestnancov - ak nespadajú do definovaných výnimiek - preukázanie sa negatívnym certifikátom zo spomínaného testovania alebo PCR testom v stanovenom časovom rozpätí.

Zákazníci s nasadenými ochrannými rúškami na tvári stoja v rade pred predajňou obchodného reťazca 16. marca 2020 v Trenčíne. Predajňa vyvesila pri vstupe oznam, v ktorom nariaďuje zákazníkom vstup iba s ochrannými rúškami ako opatrenie proti zabráneniu šírenia nového koronavírusu,  16. marca 2020 v Trenčíne. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Reťazce majú na prevádzkach oznamy, kontroly certifikátov nestíhajú