Európa sa vyhýba konfrontácií s Čínou

Šéf európskej diplomacie Josep Borrel v piatok vyhlásil, že presadenie čínskeho zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu výrazne poškodilo vzťahy s Pekingom. Podľa hlavného európskeho diplomata uvalenie odvetných sankcií voči Číne problém nevyrieši.

„Vzťahy EÚ s Čínou sú založené na vzájomnom rešpekte a dôvere. Toto rozhodnutie Pekingu ešte viac spochybňuje jeho vôľu dodržiavať svoje medzinárodné záväzky,“ dodal J. Borrell po rozhovoroch s ministrami zahraničných vecí členských štátov Únie.

J. Borrell sa vyhradzoval voči otázkam novinárov o možnosti tvrdšej reakcií EÚ voči porušovaniu medzinárodných záväzkov a ľudských práv v Hongkongu. „Nemyslím si, že sankcie sú spôsobom vyriešenia problémov v Číne.“ vyhlásil.

Čínsky parlament vo štvrtok schválil návrh zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu, ktorý podľa kritikov ukončí autonómiu tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny.

Zákon zakazujúci aktivity smerujúce k odtrhnutiu Hongkongu a podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde v Pekingu je podľa kritikov legislatívnym „zeleným svetlom“ pre perzekúciu miestnej demokratickej opozície a postupné zrušenie miestnej autonómie.

Viaceré krajiny, ako napríklad Spojené štáty, Austrália, alebo Veľká Británia, označili zákon o národnej bezpečnosti za porušenie medzinárodných záväzkov spojených s modelom „jedna krajina, dva systémy“.

Vzdelaní rodičia sa menej obávajú o svoje deti

Podľa májového prieskumu „Ako sa máte Slovensko?“ agentúry MNFORCE viac ako 68 percent rodičov zvažuje, že pošle svoje deti do školy od 1. júna.

Od 1. júna budú mať rodičia žiakov prvého stupňa možnosť sa rozhodnúť, či ich deti sa vrátia späť do škôl. Na otázku, či svoje deti do školy pošlú, odpovedalo „určite áno“ 42 percent rodičov detí. Ďalších 26 percent rodičov odpovedalo „skôr áno“.

Najvýznamnejším faktorom, ktorý ovplyvňoval odpovede respondentov, bolo ich dosiahnuté vzdelanie. Do školy určite pošle svoje dieťa 61 percent respondentov s vysokoškolským vzdelaním, ale len 37 percent respondentov so základným vzdelaním alebo so stredným vzdelaním bez maturity.

„Okrem dosiahnutého vzdelania, ktoré najsilnejšie diferencovalo odpovede rodičov, je pri rozhodovaní o poslaní detí do školy dôležitá aj subjektívna miera ohrozenia epidémiou nového koronavírusu.“ povedal Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Bieloruský veľvyslanec na koberci

Slovenský rezort zahraničia si dnes predvolal veľvyslanca Bieloruska Igora Alexandroviča Leščeňu a vyjadril mu protest spojený s nedávnym vyjadrením bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Ten mal podľa rezortu diplomacie dezinterpretovať okolnosti nedávneho ukončenia pôsobenia Jozefa Migaša vo funkcii veľvyslanca v Minsku.

Migaš čelil kritike po tom, ako sa v Minsku zúčastnil na vojenskej prehliadke pri príležitosti 75. výročia konca druhej svetovej vojny, napriek všadeprítomnej pandémii koronavírusu. Po nasledovnej mediálnej kritike sa vzdal svojej funkcie veľvyslanca.

„Vláda SR a MZVaEZ si veľmi dôstojne uctili pamiatku všetkých, ktorí sa zaslúžili o oslobodenie územia Slovenska od fašizmu pred 75 rokmi, vrátane Bielorusov bojujúcich v radoch Sovietskej armády,“ zdôraznil rezort a dodal, že bieloruský veľvyslanec sa osobne zúčastnil na pietnej spomienke organizovanej v predvečer 75. výročia konca vojny v Bratislave.

Inflácia naprieč Európou spomaľuje 

Miera inflácie v eurozóne sa v priebehu mája výrazne spomalila. Uviedol to v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Hlavnými dôvodmi sú najmä prudký pokles cien energií a obmedzenie ekonomickej aktivity v eurozóne v dôsledku pandémie koronavírusu.

Medziročná miera inflácie dosiahla v máji podľa odhadov Eurostatu 0,1 percenta. V apríli táto hodnota bola na úrovni 0,3 percent. Nové údaje majú byť kľúčovým faktorom počas budúcotýždňového zasadnutia Európskej centrálnej banky, ktorého predmetom budú ďalšie stimuly pre ekonomiky štátov eurozóny.

Májový vývoj inflácie v eurozóne do veľkej miery ovplyvnili ceny energií. Tie klesli o 12 percent po 9,7-percentnom poklese v apríli.

Naopak, ceny potravín, alkoholu a tabaku vzrástli podľa odhadov Eurostatu o 3,3 percenta a ceny služieb sa zvýšili o 1,3 percenta.

Grécko sa otvára pre dovolenkárov

Grécka vláda v piatok vyhlásila, že od 15. júna sa krajina otvára pre návštevníkov z 29 krajín. Tento krok umožní spustenie turistickej sezóny v predkrízovom termíne.

Medzi krajiny, z ktorých budú môcť pricestovať návštevníci, patria napríklad Južná Kórea, Nemecko, Čína, Česko, ale aj Slovensko.

Návštevníci budú pri príchode do krajiny náhodne testovaní, uviedlo grécke ministerstvo cestovného ruchu. Vláda bude monitorovať a vyhodnocovať vývoj epidémie nového koronavírusu v rôznych krajinách a bude priebežne aktualizovať zoznam krajín.

Grécko, ktoré sa len nedávno odrazilo z dlhoročnej ekonomickej krízy, je závislé od cestovného ruchu. Ten tvorí zhruba 20 % hrubého domáceho produktu krajiny. Práve preto sa miestna vláda rozhodla o čo najrýchlejšie rozbehnutie cestovného ruchu v krajine.

Vlani Grécko navštívilo približne 33 miliónov turistov, čo vygenerovalo príjmy vo výške 19 miliárd eur.