Černák priznal 16 trestných činov

Okresný súd v Banskej Bystrici v pondelok schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a niekdajším bossom banskobystrickej mafie Mikulášom Černákom. Ten sa v rámci dohody priznal k 16 skutkom, v ktorých figuroval. Patrí medzi ne 14 vrážd, jedna príprava vraždy a jeden pokus o atentát.

Černák už bol odsúdený na doživotie, prokurátor mu preto nový trest nenavrhol. Súd však okrem neho potvrdil dohodu o vine a treste aj s Černákovou pravou rukou Milošom Kaštanom, ktorý sa priznal k šiestim skutkom. Súd mu na základe dohody vymeral nový trest – z predošlých 14 rokov a šesť mesiacov na 20 rokov a jeden mesiac.

Obaja odsúdení sa na pojednávaní zúčastnili ceztelemost z väzníc, kde si momentálne odpykávajú tresty. Na otázku, či sa priznávajú k opísaným skutkom odpovedali „Áno.“ „Za skutky, ktoré som spáchal, sa hanbím a poškodeným som sa ospravedlnil,“ vyslovil svoju ľútosť Černák.

„Je mi ľúto minulosti, aká bola, ospravedlňujem sa prostredníctvom súdu verejnosti a poškodeným,“ vyjadril sa pred súdom Miloš Kaštan. Na pojednávaní sa zúčastnili aj niektorí pozostalí obetí Černákovej mafiánskej skupiny.

Na Slovensku vznikne nová priemyselná zóna

Americká spoločnosť Panattoni Development Company plánuje pri obci Kútniky pri Dunajskej Strede vybudovať priemyselný park s názvom Panattoni Park Dunajská Streda. Jeho plánovaná rozloha je 286 263 metrov štvorcových. Ide už o druhý park, ktorý spoločnosť na Slovensku vybuduje, prvý sa nachádza pri košickom letisku.

Zóna bude mať výhodnú polohu medzi Bratislavou, Viedňou a Budapešťou s dobrým železničným a cestným napojením. Podľa generálneho riaditeľa Panattoni pre Česko a Slovensko Pavla Sovičku má potenciál priniesť na Slovensko stovky pracovných miest.

Medveď a býk
Neprehliadnite

Investori sa v tejto kríze správajú riskantnejšie ako v minulých. Globálne trhy sa môžu zosypať

„Som teda presvedčený, že pomôže aj oživiť regionálnu ekonomiku, spomaľujúcu v dôsledku opatrení na zamedzenie šírenia epidémie,“ povedal. Plánovaný projekt teraz musí prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Firma Panattoni patrí medzi najväčšie developerské spoločnosti na svete, v strednej Európe vybudovala viac ako 10 miliónov metrov štvorcových priemyselných priestorov.

NAKA zasiahla proti hudobníkom známych kapiel

Národná kriminálna agentúra (NAKA) od utorkového rána zasahovala na viacerých miestach Slovenska a v Českej republike. V rámci akcie s krycím názvom „Šašovia“ bolo zadržaných deväť osôb, medzi nimi Rastislav Rogel, bývalý líder kapiel Krátky Proces a Juden Mord, a Marek Viršík, bubeník a manažér kapely Horkýže Slíže. U Rogela mali nájsť zberateľské predmety s nacistickou tématikou.

„V súvislosti s páchaním extrémistickej trestnej činnosti sme zadržali deväť osôb. V súčasnosti ešte prebiehajú procesné úkony, preto ďalšie informácie poskytneme neskôr,“ uviedla polícia na sociálnej sieti. Všetci boli následne obvinení zo zločinu výroby a pokračujúceho zločinu rozširovania extrémistických materiálov.

„Dozor v tomto prípade bude vykonávať prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). K úkonom, ktoré v súčasnosti vykonáva polícia, sa nebudeme vyjadrovať. Môžeme potvrdiť, že bolo zadržaných osem členov extrémistickej skupiny,“ doplnila ku kauze hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Do akcie sa zapojili aj českí policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu, ktorí prehľadali dom bubeníka skupiny Krátky proces Josefa Pokorného v Děčíne.

Líderka bieloruskej opozície je v zahraničí

Najsilnejšia protikandidátka bieloruského prezidenta Sviatlana Cichanovská bola od pondelka nezvestná. Litovský minister zahraničia však v utorok ráno oznámil, že Cochanovská je v bezpečí v Litve, kam podľa vlastných slov dobrovoľne odišla.

Nahrávka, ktorú zverejnila na YouTube, však naznačuje, že k tomu mohla byť donútená. V čase, keď bola nezvestná, ju sedem hodín zadržiavali v budove volebnej komisie, kam prišla podať sťažnosť proti manipulácii výsledkov. Vo videu hovorí, že čelila ťažkej voľbe a že „deti sú najdôležitejšou vecou v našom živote.“, čo naznačuje vyhrážky voči rodine.

Jej poradkyňa Volga Kavalkovová povedala, že Cichanovskú z krajiny vyviezli bieloruské úrady a časť jej tímu stále držia ako rukojemníkov. Objavilo sa aj druhé video, ktoré pravdepodobne natočili počas jej zadržania v budove volebnej komisie. Cichanovská v ňom vyzýva ľudí, aby neprotestovali a akceptovali Lukašenkov režim.

Bieloruské úrady popreli svoju rolu v odchode Cichanovskej za hranice, rozhodnutie podľa nich prijala samostatne. V krajine vypukli po nedeľných prezidentských voľbách rozsiahle občianske nepokoje, keďže veľa indícii naznačuje, že výsledok bol zmanipulovaný.

Rusko schválilo používanie vakcíny

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že regulátori schválili vakcínu vyvinutú v Rusku s názvom Sputnik-V proti Covidu-19, čím sa môže začať používať na ľuďoch. Krajina plánuje spustiť hromadné očkovanie v októbri. Putinova dcéra vraj už vakcínu dostala a okrem zvýšenej teploty sa cíti dobre.

Podľa Putinovych slov je vakcína „vcelku efektívna“ a prešla všetkými potrebnými kontrolami. Rýchlosť jej vývoja však vzbudzuje medzi zahraničnými expertmi podozrenie. Na ľuďoch ju testovali menej ako dva mesiace a akékoľvek dáta ohľadom jej testov nie sú dostupné. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už komunikuje s ruskými autoritami ohľadom jej preverenia.

Ruská vakcína používa upravený kmeň adenovírusov, aby vyvolala imúnnu reakciu proti Covidu-19. Teoreticky to môže fungovať, ruská vakcína však neprešla treťou fázou klinických testov, čo je štúdia účinnosti na vzorke tisícov ľudí. Práve túto časť vývoja vedci považujú za najdôležitejšiu.

Ruská vakcína nefiguruje na zozname šiestich vakcín, ktoré sa dostali do tejto testovacej fázy. Vo svete sa vyvíja viac ako 100 vakcín, niekoľko z nich sa dostalo do fázy testovania na ľuďoch. Väčšina expertov nepredpokladá, že očkovanie bude široko dostupné skôr ako v polovici roku 2021.