Robert Fico v reakcii na výsledky prvého kola zopakoval, že tieto voľby sú referendom o Smere a o ňom, z výsledku nie je sklamaný. Podľa neho bola v prvom kole nízka účasť, čakal približne 60 percent. „Druhé kolo bude iné,“ povedal s tým, že on v ňom ponúkne skúsenosti. Opozícia by podľa Fica podporila v druhom kole aj diabla namiesto neho. 

A. Kiska očakáva v druhom kole ťažký predvolebný súboj, dúfa však, že tento súboj bude otvorený a čestný. Na premiéra Fica sa chystá podať trestné oznámenie v súvislosti s jeho výrokmi v televízii Markíza. Predseda vlády A. Kisku v televíznej predvolebnej diskusii obvinil, že je úžerník.

"Po tom, čo sa udialo v televízii Markíza, pracujeme na podaní trestného oznámenia na premiéra, pretože nie je možné, aby premiér len tak urážal ľudí v našej krajine," vyhlásil. A. Kiska verí, že v druhom kole volieb ho podporia ostatní kandidáti, ktorí sľúbili podporiť Ficovho súpera.

Za postupujúcou dvojicou zaostal Radoslav Procházka, i keď jeho odstup od R. Fica a A. Kisku nebol taký výrazný, ako naznačovali prieskumy. Po spočítaní hlasov netajil sklamanie. „Na druhej strane to bol veľký úspech, lebo som získal vyše 400 000 hlasov voličov, za ktoré úprimne ďakujem a je to pre mňa veľký záväzok,“ povedal R. Procházka. Na otázku novinárov, či mieni založiť novú stranu alebo či v druhom kole podporí Andreja Kisku, odvetil, že treba počkať 48 hodín.

Podľa ďalšieho neúspešného kandidáta Milana Kňažka je teraz podstatné, aby ten, kto postúpi, naplnil svoje sľuby. Niekdajší tribún a minister považuje za dôležité, aby sa vrátila dôvera do prezidentského úradu, ale aj medzi ľudí. „Aby sme si znovu začali hovoriť pravdu, aby sme vzbudili nádej a dôveru tých, ktorí ju už takmer stratili. To je podstatné,“ podotkol M. Kňažko. Nevylúčil ďalšie politické ambície. Zopakoval, že platí jeho slovo a svoje bilbordy poskytne tomu kandidátovi, ktorý postúpi do druhého kola s Robertom Ficom. „Všetkých sedem,“ spresnil.

Kandidát Strany maďarskej komunity Gyula Bárdos, ktorý skončil na piatej priečke, považuje svoj približne päťpercentný zisk hlasov za úspech. "Moja kandidatúra a výsledok, ktorý som dosiahol, je dobrý. Môže to byť začiatok novej éry, kde budeme hľadať to, čo nás spája a nie to, čo nás rozdeľuje," povedal Gy. Bárdos.

V novom období podľa jeho slov treba naštartovať zmeny nielen pre ľudí maďarskej, ale všetkých minoritných národností. Podľa Gy. Bárdosa štatistické ukazovatele hovoria o tom, že súčasná garnitúra asi nemá v pláne urobiť potrebné kroky. Očakáva, čo na tieto otázky povie Andrej Kiska, ktorý postúpil s premiérom Robertom Ficom do druhého kola volieb. "Bez toho je veľmi ťažké povedať, že čo a ako ďalej. Jedného kandidáta poznáme a je problematický, druhého kandidáta nepoznáme - preto je problematický," uviedol Bárdos. Preto počká, čo A. Kiska ponúkne, chce s ním rokovať.

V sobotu ľudia hlasovali v prvom kole štvrtej priamej voľby prezidenta Slovenskej republiky. Volili v 5 958 volebných miestnostiach (okrskoch) na celom Slovensku. Po prvýkrát si hlavu štátu mohlo vyberať približne 336 500 prvovoličov. Taký je podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR počet občanov Slovenskej republiky, ktorí v období od prezidentských volieb v roku 2009 dosiahli 18 rokov potrebných na účasť na hlasovaní. Voliť prezidenta SR môže každý občan SR, ktorý do volieb dovŕšil 18 rokov a nachádza sa na území Slovenska. Zo zahraničia sa voliť nedá. Druhé kolo bude o dva týždne, v sobotu 29. marca.

Prvé kolo volieb prezidenta bolo pokojné. “Ústredná volebná komisia (ÚVK) sa v priebehu dňa zaoberala desiatimi podnetmi,“ povedal médiám po skončení hlasovania predseda ÚVK Peter Nyilfa, podľa ktorého však nešlo o nič vážnejšieho. Tieto podnety sa týkali všeobecných záležitostí ako napríklad, že volič nevedel, kde má volebnú miestnosť, ďalší sa sťažovali napríklad na oblečenie členov okrskových volebných komisií. Jediný z doteraz zverejnených závažných podnetov na podvodné trojité hlasovanie - dvakrát na pas a raz na občiansky preukaz ÚVK ešte stále rieši. “Ministerstvo vnútra skúsi zistiť, v ktorých miestnostiach sa to stalo a keď už budeme mať podrobné informácie, tak to postúpime okamžite Policajnému zboru Slovenskej republiky,“ doplnil P. Nyilfa.

ÚVK sa venuje aj po skončení hlasovania ďalším podnetom. Podľa zapisovateľky ÚVK Evy Chmelovej je medzi nimi aj jeden závažný. “Nebolo umožnené hlasovanie jednému občanovi SR. Dostavil sa na voľbu prezidenta z Veľkej Británie letecky a bohužiaľ musel odletieť späť domov bez toho, aby mu bolo umožnené hlasovať. Budeme tú situáciu preverovať a vyzerá to tak, že naozaj došlo k porušeniu zákona zo strany okrskovej volebnej komisie,“ povedala médiám zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.

Tejto okrskovej komisii sa podľa E. Chmelovej zdalo preukázanie totožnosti pasom za nedostatočné, preto neumožnila na pas hlasovať a schválila to aj svojím uznesením.

Prvá priama voľba prezidenta sa konala v máji 1999 a občania si v nej zvolili Rudolfa Schustera. V druhej v apríli 2004 a tretej v apríli 2009 vyhral Ivan Gašparovič. Jeho funkčné obdobie sa končí 15. júna 2014, keď inaugurujú nového prezidenta.

Politológ G. Mesežnikov: Kiskovi pomohla aj negatívna kampaň

Druhé kolo prezidentských volieb bude menej konfrontačné. Myslí si to politológ Grigorij Mesežnikov. Podľa neho k postupu Andreja Kisku do druhého kola prispela aj negatívna a vymedzovacia kampaň, ktorú dokázal využiť vo svoj prospech. "Fico bude musieť prehodnotiť stratégiu" myslí si.

"Andrej Kiska sa ukázal ako nová tvár, po ktorej bola dlhodobejšie spoločenská požiadavka," tvrdí G. Mesežnikov. "Zaujal svojím príbehom ako podnikateľ a filantrop, ktorý vie riešiť problémy." R. Fico má podľa neho podporu svojich tradičných voličov, ale očakával lepší výsledok.

"Fico bude musieť zmobilizovať aj tých svojich voličov, ktorí ho v prvom kole nevolili alebo neprišli," povedal politológ. A. Kiska má podľa neho naopak väčšiu šancu získať voličov pravicových kandidátov aj ich odporúčanie. Upozorňuje, že tretí Radoslav Procházka získal len približne o tri percentá menej ako A. Kiska.

Neúspech kandidáta Ľudovej platformy Pavla Hrušovského považuje G. Mesežnikov za poučenie pre členské strany. Kandidát nemá byť podľa neho predmetom politických obchodov, treba vybrať niekoho, kto má potenciál. Voličská účasť menej ako 50 percent G. Mesežnikova prekvapila, očakával tesnú nadpolovičnú. V druhom kole bude podľa neho vyššia, mobilizovať bude Fico aj pravica.

V druhom kole prezidentských volieb sa takmer isto stretne Robert Fico s Andrejom Kiskom. Vyplýva to zo spočítania hlasov v takmer 95 percentách z 5 958 volebných okrskov. Neoficiálne priebežné výsledky prvého kola prezidentských volieb zverejnil Štatistický úrad SR na svojej internetovej stránke. Robert Fico podľa nich dostal 490 019 hlasov oprávnených voličov, čo predstavuje 27,95 percenta hlasov. Andreja Kisku podporili doteraz voliči 420 339 hlasmi, čo je 23,98 percenta.