Na základe rozhovorov s ľuďmi, ktorí s Mochovcami prišli alebo prichádzajú do styku, sme vyskladali verný obraz toho, čo sa v elektrárni naozaj deje a porovnali ho s odhadmi a tvrdeniami SE počas uplynulých desiatich rokov.

K tomuto obrazu prispeli aj oficiálne rozhovory s novým generálnym riaditeľom SE Branislavom Strýčkom a predsedníčkou Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR Martou Žiakovou, ktoré sú súčasťou titulkovej témy aktuálneho TRENDU (33/2018).

Tu sú teda hlavné dôvody, prečo Slovenským elektrárňam, ktorých 34 % vlastní štát a 66 % prechádza z Enelu na EPH (Daniel Křetínský, J&T), tak veľmi uškodila dostavba Mochoviec.

1. Absencia čísiel

Slovenské elektrárne ohlásili zámer dostavať Mochovce ešte predtým, ako mali hotovú štúdiu uskutočniteľnosti. Prijali verejný záväzok, aj keď nemali spočítané plusy, mínusy a riziká.

2. Stop akejkoľvek diskusii

Keď už štúdiu mali, utajili ju. Chýbala verejná diskusia a rozhodovanie sa dialo v úzkom kruhu zástupcov štátu a privatizéra Enelu, ktorí na to nemali dosatok skúseností a informácií. Navyše sa zrejme nevedeli postaviť ani tlakom jadrovej loby. Nikoho, ani novinárov v tom čase nezaujímalo, či Mochovce treba a či sa oplatia. Ale iba to, či sa dostavajú.

3. Premiérov tlak

Špeciálny odstavec si zaslúži vtedajší premiér Robert Fico, ktorý od začiatku tlačil Enel do dostavby Mochoviec. R. Fico mal v rukách rôzne nástroje, ako

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa