Od 1. októbra sa dá cestovať do Veľkej Británie výlučne s cestovným pasom. Výnimku budú mať občania, na ktorých sa vzťahuje Dohoda o vystúpení a včas sa zaregistrovali do pobytovej schémy, tzv. Settlement Scheme. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR na to upozornilo na webovej stránke.

„Registrovaní občania budú môcť do 31. decembra 2025 naďalej používať pri cestách do Spojeného kráľovstva aj platné občianske preukazy vydané v súlade so štandardmi ICAO (obsahujúce elektronický čip),“ priblížil rezort.

WA 17 Dublin - Kamión prichádza do prístavu v Belfaste, jednom z hlavných tranzitných bodov medzi Veľkou Britániou a Európou v írskom Dubline v stredu 21. júla 2021. Britská vláda vyzvala v stredu Európsku úniu, aby v pobrexitovej dohode urobila zmeny v súvislosti s vývozom tovaru medzi Severným Írskom a zvyškom Británie. FOTO TASR/AP 

Heavy goods vehicles at Belfast Harbour, one of the main goods transit points between The UK and Europe, in Dublin, Ireland, Wednesday July 21, 2021.  Tense post
Neprehliadnite

Británia pre problémy spôsobené pandémiou odkladá zavedenie kontrol dovozu po brexite

Do konca septembra môžu občania ešte použiť pri vstupe do Spojeného kráľovstva aj platný občiansky preukaz. Na krátkodobý pobyt po dobu šiestich mesiacov nie sú pre občanov Európskej únie potrebné víza.

Krátkodobo sú oprávnení navštíviť krajinu za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, krátkodobých študijných a obchodných činností.

Brexit
Neprehliadnite

Británia žiada EÚ, aby urobila zmeny v pobrexitovej dohode