K 1. júlu nadobudne účinnosť novela zákona o cenách, ktorej cieľom je obmedziť obeh jednocentových a dvojcentových mincí. V správe to pripomína Ministerstvo financií SR.

Slováci sa však finančných strát obávať nemusia. Spôsob zaokrúhľovania je neutrálny a spravodlivý pre obchodníka aj kupujúceho.

„Mesačný náklad zaokrúhľovania predstavuje rozpätie 0-2 centy. Zaokrúhli sa až výsledná cena nákupu, ak je platená v hotovosti,“ uvádza rezort financií.

Pre objasnenie zároveň vysvetľujú, že cena jednotlivých položiek sa nezaokrúhľuje. „Zaokrúhľovať sa bude až výsledná cena nákupu,“ odpovedajú.

V praxi to teda bude znamenať, že v prípade sumy 0,01 eura zákazník zaplatí 0,05 eura. Naopak, pri sume 0,07 eura by ste pri pokladni zaplatili 0,05 eura. Uvedený systém zaokrúhľovania je založený na podobnom princípe, ako pri zrušení mincí s hodnotou 10 a 20 halierov, objasňuje Slovenská komora daňových poradcov.

Dôležité je tiež podotknúť, že zaokrúhľovanie súm sa týka len tých nákupov, ktoré sa rozhodnete zaplatiť v hotovosti. Cena produktov, ktoré budete chcieť uhradiť platobnou kartou sa zaokrúhľovať nebude.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke 1 a 2 centové mince. Od 1. júla 2022 sa obmedzí používanie 1 a 2 centových mincí a vstúpia do platnosti pravidlá pre zaokrúhľovanie nákupov platených v hotovosti. Košice, 13. júna 2022. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Zaokrúhľovanie konečnej sumy nákupov drobné mince neruší, upozorňuje NBS