Rudolf Hrubý je jedným so spoluzakladateľov technologického gigantu ESET. Prednedávnom sa zviditeľnil v kampani na primátora hlavného mesta. Bol jedným zo sponzorov kampane dnes, v inej veci, obvineného kandidáta Rudolfa Kusého, trojnásobného starostu bratislavského Nového Mesta. V októbrových voľbách Kusého podporovali strany a hnutia Sme rodina, KDH, Za ľudí, Dobrá voľba a Umiernení, Aliancia a Hlas-SD. 

Problémom je, že doteraz sa presne nevie koľko eur a akým spôsobom prispel Hrubý kandidátovi Kusému na kampaň. „Boli to strany, ktoré podporovali kampaň pána Kusého. Aké mali ony dohody, vám nepoviem, nebol som toho účastníkom. Poskytol som im dar pre politický subjekt, ktorý vykonáva nejakú činnosť. Ak podporovali pána Kusého, bolo to ich rozhodnutie,“ uviedol Hrubý pre Denník N.

Podľa Denníka N to bolo 25 tisíc eur prostredníctvom KDH, pričom predseda hnutia Milan Majerský v rozhovore pre ten istý denník tvrdil, že to bolo 105 tisíc eur, ktoré posielali sponzori  cez KDH Rudolfovi Kusému.  Koľko a akých sponzorov nie je doposiaľ jasné. Ďalších 5 tisíc eur poskytol Hrubý na kampaň  Kusému prostredníctvom Dobrej voľby vo výške 5 tisíc eur.

„Je zarážajúce, že cez transparentný účet KDH pretiekli desaťtisíce eur v prospech kandidáta z inej politickej strany, ktorých pôvod je nejasný. Problematicky pôsobí aj to, že takáto dôležitá informácia sa objavila až po voľbách, a KDH by podľa nás malo pôvod týchto peňazí verejnosti čo najskôr hodnoverne vysvetliť,“ povedal Michal Piško z Transparency International.

Podľa Etického kódexu spoločnosti ESET samotná spoločnosť ani jej zamestnanci „neposkytujú dary a iné výhody úradníkom, politikom, politickým stranám a iným zástupcom verejných inštitúcií, ktoré by mohli spochybniť ich nezávislosť. V rámci spoločnosti ESET môžeme poskytnúť sponzoring fyzickým či právnickým osobám alebo podporiť verejnoprospešné aktivity, avšak len po dôkladnom zvážení okolností a rešpektovaní predpisov a transparentnosti.

Aj v prípade sponzorských príspevkov je vždy potrebné dodržiavať predpisy. Všetky príspevky musia byť transparentné. Príjemca, dôvod a účel použitia musia byť písomne zdokumentované“, uvádza sa v Etickom kódexe spoločnosti ESET. Spoločnosť zároveň uvádza, že aktivity jej spoluzakladateľa nesúvisia s ESETom. „Ide o aktivity, v ktorých reprezentuje seba a svoje postoje ako súkromná osoba.

Spoločnosť ESET dlhodobo presadzuje slušnosť a transparentnosť pričom tento prístup očakáva od svojich zamestnancov, partnerov a taktiež aj vo verejnom priestore. Veríme, že sa týmito hodnotami riadia všetci naši zamestnanci, majiteľov nevynímajúc. Citlivo vnímame medializované informácie v súvislosti s komunálnymi voľbami v Bratislave a budeme radi, ak sa dôsledne prešetria. Podpora politických strán či kandidátov zo strany občanov je prirodzeným javom v každej demokracii.

Musí sa diať transparentným spôsobom a politické strany i kandidáti musia vierohodne preukázať jej pôvod a použitie“, uviedol Peter Blažečka, PR manažér spoločnosti ESET. Spôsob, akým Rudolf Hrubý podporil Rudolfa Kusého má ďaleko od transparentného sponzoringu, aj preto vyznieva zvláštne, ako sa firma ESET snaží od jeho konania dištancovať.

O to viac, ak sa netransparentného sponzoringu nedopúšťa zamestnanec, ale priamo spolumajiteľ firmy. Za problematické považuje konanie Rudolfa Hrubého Nadácia Zastavme korupciu, ktorú založil Miroslav Trnka, ktorý je Hrubého akcionársky kolega z ESETu. „Postup majiteľov, ktorých dary vidno na transparentnom účte považujem za čestný, výnimkou je Rudolf Hrubý. Ak je pravda, že Kusého skryto financoval cez KDH, je to vážne podozrenie.

Celú vec navyše inak pre médiá vysvetlil on a inak predseda KDH, takže jeden z nich zjavne nehovorí pravdu.  Financovanie nech preveria orgány na to určené a v prípade pochybení, nech vyvodia dôsledky“, povedala Zuzana Petková z Nadácie zastavme korupciu. Nadácie sme sa opýtali, či nepovažuje vzhľadom na svoje poslanie za diskreditujúcu skutočnosť, že jej spoluzakladateľ je obchodným spoločníkom osoby, ktorá sa podieľa na netransparentnom financovaní politika?

Nadácia nás odkázala priamo na Miroslava Trnku, od ktorého sme odpoveď žiaľ nedostali. Financovanie Kusého kampane má preveriť Polícia. Rudolf Hrubý je okrem iného minoritným akcionárom Denník N, či väčšinovým majiteľom hokejového Slovana Bratislava. Podľa mesačníka Forbes je Hrubý šiestym najbohatším Slovákom. Hodnota jeho majetku je 750 miliónov eur.

Ako ďalej uvádza Forbes o šiestom najbohatšom Slovákovi za rok 2022, Hrubý je spolumajiteľom pretekárskeho okruhu Slovakia Ring. Podiel má aj v projekte vodíkového autobusu startupu Mobility-Innovations Production a  spolumajiteľom bratislavského Hotela Carlton. O ten sa súdi s bývalým spoločníkom Erikom Mikurčíkom.

Viktor Šinský

Absolvent práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení univerzít pôsobil ako právny asistent, neskôr ako právny koncipient v advokátskej kancelárii.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora