„Bez názvu“ – týždenný newsletter Adama Valčeka

OĽaNO popiera program, s ktorým vyhralo voľby

Vlani v auguste som na tomto mieste v súvislosti s nevyhnutnosťou zmeny ústavy pre predčasné parlamentné voľby napísal, že snáď s ňou narýchlo nepresadia aj čosi iné: „Naša krátka história ukazuje, že zmeny ústavy sú príliš často dôsledkom oportunistických politických dohôd a nie dlhých a hlbokých debát.“

Medzičasom politickí lídri uznali, že nová 76 nebude, začali rokovať o ústavnej zmene, ktorá by predčasné parlamentné voľby umožnila a opäť vznikol priestor na obchodovanie s ústavou.

OĽaNO prišlo s vlastným návrhom, že treba ústavne ochrániť pomerný volebný systém. Slovensko je v ňom jediným volebným obvodom a poslancov preto volíme z jednej celonárodnej kandidačnej listiny konkrétnej politickej strany.

Líder hnutia Igor Matovič to prekvapujúco vysvetľuje tak, že Hlas a Smer podľa neho chcú tento pomerný systém zmeniť na zmiešaný, čo on sám považuje za zlé. Znamenalo by to, že napríklad polovica parlamentu by sa volila väčšinovým systémom. Krajina by sa rozdelila napríklad na 75 volebných obvodov, pre každý by mala strana osobitnú regionálnu kandidačnú listinu a do parlamentu by sa dostali víťazní kandidáti z každého zo 75 obvodov plus ostatných 75 z celonárodného obvodu.

OĽaNO sa obáva, že Hlas a Smer by takto získali ešte vyššie parlamentné zastúpenie, pretože majú silnú podporu najmä v ekonomicky menej rozvinutých regiónoch.

Kritika je prekvapujúca preto, že už do volebného programu pred parlamentnými voľbami v roku 2016 si OĽaNO napísalo: „Slovensko potrebuje novú spoločenskú dohodu, z ktorej vzíde lepší volebný systém. Systém, ktorý dá viac moci ľuďom a menej elitám. Myslíme si, že ľudia by si mali sami zvoliť svojich poslancov v jednomandátových volebných obvodoch. Veríme, že ľudia si vyberú lepších poslancov, najmä ľudí z ich regiónov, ktorých prácu poznajú a budú lepšie hájiť záujmy voličov. Preto chceme, aby sa volebný systém na Slovensku zmenil na zmiešaný, v ktorom minimálne polovica poslancov bude zvolená priamo ľuďmi v jednomandátových volebných obvodoch.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa