„Bez názvu“ - pravidelný týždenný newsletter Adama Valčeka

Pred dvomi týždňami som na tomto mieste spomínal, že obhajkyňa trestne stíhaného podnikateľa s informačno-komunikačnými technológiami Michala Suchobu Jana Valková zažalovala časť staršieho vydania tohto newslettra Bez názvu – konkrétne ide o sedem viet, ktorými som 3. septembra opísal, že jej asi unikli e-maily.

Využila ich ako podklad na to, aby súdu navrhla, nech mi zakáže ďalšie informovanie o akýchkoľvek jej e-mailoch.
Okresný súd Bratislava II v uplynulých dňoch tento návrh na nariadenie neodkladného opatrenia zamietol.

„Z obsahu tohto článku nijakým spôsobom nevyplýva potreba súdneho zásahu v podobe neodkladného opatrenia; článok obsahuje iba informáciu o možnom úniku e-mailovej komunikácie a stručný popis ‚kauzy‘, kde [Jana Valková] vystupuje ako obhajca. (...) Súd v momente rozhodovania o návrhu uprednostnil slobodu prejavu pred právom na súkromie a dobré meno, keďže nebolo osvedčené, že by obsah článku mal na žalobcov nimi tvrdený difamačný dopad,“ uviedla v odôvodnení sudkyňa Ivana Dančová.

Valková mi vyčítala, že k siedmim vetám som pridal aj dva hypertextové odkazy na archív internetu Wayback Machine, kde boli uložené pôvodné anonymné príspevky z blog.pravda.sk vrátane e-mailovej komunikácie medzi Valkovou a Suchobom. Medzičasom boli z tohto archívu vymazané.

„Samotná previazanosť hypertextového odkazu na pôvodné články (ktoré zverejnil anonym a nie žalovaný) nie je podľa názoru súdu dôvodom na nariadenie neodkladného opatrenia,“ uviedla sudkyňa Dančová.

Rozhodnutie Okresného súdu Bratislava II nie je právoplatné. Je pravdepodobné, že definitívne o neodkladnom opatrení v súvislosti s únikom e-mailov rozhodne Krajský súd v Bratislave.

Uznesenie Okresného súdu Bratislava II o zamietnutí návrhu J. Valkovej na vydanie zákazu o informovaní o jej e-mailoch.
Zdroj: Reprofoto NMH

Ďalšia žaloba smeruje proti informovaniu o transakciách

V článku, ktorý vyšiel minulý týždeň v PLUS 7 DNÍ, uvádzam, že Valková minulý rok utŕžila v súvislosti so Suchobom 510-tisíc eur. Z prostriedkov vyplatila služby predchádzajúceho obhajcu Suchobu Miroslava Ivanoviča.

Keď sa k trestnej činnosti začal priznávať bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, Ivanovič prevzal jeho obhajobu. Suchoba a Imrecze teraz spoločne vypovedajú proti bývalým funkcionárom finančnej správy a vplyvným podnikateľom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa