Napriek tomu, že nikdy v žiadnom politickom zoskupení nepôsobil, viacero vládnych politikov a niektoré mainstreamové média na neho dlhodobo útočia a kladú mu za vinu, že nerozhoduje v súlade s ich očakávaniami a presvedčením.

Najnovšie Denník N zauvažoval o tom, že rozhodnutie generálneho prokurátora Žilinku o zrušení obvinenia J. Haščákovi z pred dvoch rokov bolo ovplyvnené skutočnosťou, že si jeho dcéra kúpila byt v časti Bory, za ktorou stojí developer Penta Real Estate. V redakcii narážali na situáciu, že vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností bol povolený deň predtým ako bolo J. Haščákovi zrušené obvinenie.

Po zverejnení článku sa vyjadrila aj samotná skupina Penta Real Estate, ktorá od začiatku objasnila celý priebeh kúpy bytu:

„Pri kúpe bytu v rezidenčnej časti Bory, išlo v tom období o projekt vo výstavbe, ku ktorému bola vyhotovená zmluva o budúcej zmluve už v roku 2019. V tom období boli dojednané všetky podstatné náležitosti zmluvy vrátane kúpnej ceny a dokonca bol aj uhradený preddavok- záloha na kúpnu cenu. Byt bol teda fakticky kúpený už v roku 2019 a za štandardných podmienok. Samotná zmluva o kúpe bytu bola podpísaná až po jeho dostavbe približne v júli 2021 a následne 30 augusta 2021 kataster povolil vklad vlastníckeho práva.  Všetky ostatné dátumy sú len súhrou náhodných okolností, ktoré Penta Real Estate nemohla a ani nevedela ovplyvniť“.

Napriek tomu, že bol článok na druhý deň z časti opravený a doplnený, tak aj v revidovanom článku boli mylne interpretované fakty. Denník N síce priznal, že 30. august bol len náhodný deň, kedy kataster povolil vklad, na ktorý nemal dosah nikto zo zainteresovaných. Zároveň však jemne upravil obsah a pokúsil sa chytiť júlového dátumu podpísania zmluvy a tým čitateľom navodiť myšlienku, že pri rozhodovaní o zrušení obvinenia mohol byť generálny prokurátor touto skutočnosťou ovplyvnený. Novinári argumentovali tým, že v tom období už bola trestná vec na stole generálnej prokuratúry a uzatvorenie zmluvy mohlo ovplyvniť prokurátora pri rozhodovaní.

Zrejme zámerne opomenuli najdôležitejšiu skutočnosť, a to faktickú kúpu bytu už v roku 2019. Teda ešte v období, keď Žilinka nebol generálnym prokurátorom a Haščák nebol obvinený. Touto skutočnosťou aj tá najkrajnejšia úvaha o možnom prepojení týchto dvoch osôb prestala dávať akýkoľvek zmysel. Ak poznáte film Minority report v hlavnej úlohe s Tomom Cruisom, v ktorom pomocou jasnovidiek zatýkali ľudí už pred spáchaním trestného činu, parafrázovane so slovami.… „zatýkame vás pre vraždu, ktorú urobíte v roku.…“, tak v tomto prípade to novinárom zmysel mohlo dávať.

Nerozumiem, prečo opravený článok nereflektoval túto skutočnosť a nedošlo skôr k ospravedlneniu, respektíve k vymazaniu samotného článku. Keďže redakcia informácie o kúpe bytu z roku 2019 k dispozícii mala.  Aktuálne zverejnený článok  tak teraz skôr pôsobí ako reklama na rezidenčnú štvrť Bory a ako bulvárna zaujímavosť, ktorá hovorí o tom, kde býva dcéra generálneho prokurátora.

Otázka znie, prečo sa Denník N neustále snaží atakovať rozhodnutie generálneho prokurátora, ktorým  zrušil obvinenie J. Haščákovi, keďže v tomto prípade to nebol Žilinka ktorý ako prvý, vyslovil nezákonnosť trestného stíhania. Len pre osvieženie dodávam, že ako prvý nezákonnosť obvinenia konštatoval ešte v januári 2021 Najvyšší súd. Až následne sa s týmto rozhodnutím stotožnil aj generálny prokurátor v auguste 2021. A k rovnakému záveru dospel aj 5-členný dovolací senát Najvyššieho súdu v septembri 2021. Celá kauza okolo nezákonného obvinenia a väzby sa skončila až v septembri minulého roku, kedy sa štát J. Haščákovi ospravedlnil a priznal pochybenie v nezákonnom zásahu do jeho osobných práv.

Zvláštne je, že v tejto trestnej veci  je spochybňované len rozhodovanie Žilinku a nie aj rozhodnutie dokopy ôsmich sudcov Najvyššieho súdu, ktorí dospeli k rovnakému záveru.