Obchodné reťazce sú nútené v čase krízy zvažovať optimalizáciu siete predajní, v hre je aj ich zatváranie. Ohrozené sú najmä menšie obce, v ktorých predajne potravín nie sú pre reťazce dostatočne ekonomicky efektívne. Následkom bude podľa odborníkov rozširovanie potravinových púští na Slovensku, pričom riešenie tohto problému v čase krízy nie je jednoduché. V rozhovore pre týždenník TREND konkrétne dôsledky priblížili František Križan a Kristína Bilková, ktorí sa problematikou potravinových púští zaoberajú.

V posledných rokoch si svet prešiel pandémiou covidu-9, zatriasla ním aj vojna na Ukrajine. Ovplyvnili tieto udalosti potravinové púšte na Slovensku?

FK: V tomto prípade je potrebné rozlišovať dosah pandémie a dosah vojny na rozvoj maloobchodu a zmenu nákupného správania spotrebiteľov. Pandémia mala v mnohých regiónoch dokonca pozitívny vplyv na rozvoj lokálneho malometrážneho maloobchodu. Išlo najmä o dôsledok zavádzania rôznych opatrení súvisiacich s obmedzeným pohybom a nákupom v najbližších potravinách. Taktiež práca z domu alebo dištančné štúdium znamenalo znížený pohyb osôb za prácou a vzdelaním, a tým aj nákup potravín v lokalite bydliska, a nie v lokalite práce.

KB: Vplyv pandémie na zníženie tržieb v potravinárskom maloobchode bol výraznejší v krajských mestách ako v ostatných obciach na Slovensku. Tu netreba zabúdať aj na takzvané panické nakupovanie, ktorému prepadla tretina Slovákov. Nakupovanie do zásoby najmä v mestských veľkometrážnych predajniach mohlo negatívne vplývať na malé obecné potraviny a spôsobiť im existenčné problémy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa