Bola to jeho najväčšia investičná chyba. Keď Ray Dalio na začiatku 80. rokov predpovedal kolaps akciového trhu, nemohol sa viac mýliť. Trh len začal rásť a mladého hedžového manažéra poslal takmer do bankrotu.

Napriek sklamaniu sa R. Dalio rýchlo pozviechal a začal študovať históriu finančných krachov. Zistil, že všetko sa svojim spôsobom opakuje. Svoje poznanie pretransformoval do praktickej roviny a vytvoril najväčší hedžový fond na svete, Bridgewaters. Pod správou má viac ako 200 miliárd dolárov.

Svoj prístup, životnú filozofiu a poznanie rozpísal do troch kníh, z ktorých nedávno vyšla tá posledná „Meniaci sa svetový poriadok: nová paradigma“. V nej rozoberá dôvody rastu a úpadku veľmocí. 

Ako vzniká a zaniká veľmoc

Po revolúcii a vojne prichádza nový poriadok. Ide o nový systém, ktorý vytvára víťaz. Napríklad po druhej svetovej vojne to boli Spojené štáty, ktoré sa stali dominantnou veľmocou.

Nikto si netrúfne novej veľmoci vzdorovať. Nový cyklus je preto mierumilovný, a ak je dobre riadený, prináša prosperitu. Tak ako priniesli všeobecnú prosperitu aj povojnové časy. Úspech však v sebe prináša zárodky problémov.

Ľudia prirodzene vsádzajú na to, že dobré časy budú pokračovať. A tak sa zadlžujú, čo vedie k vysokému dlhu obyvateľstva, firiem aj krajín. Tak, ako v prípade Spojených štátov, Európy či Japonska. 

Ekonomické príležitosti sú nerovnomerné a vznikajú veľké medzery medzi bohatými a chudobnými. Napríklad majetok najbohatších desiatich percent americkej populácie je takmer rovnaký ako majetok zvyšných 90 percent, čo tu nebolo od 30. rokov minulého storočia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa