Dánsko sa oficiálne ujalo šesťmesačného rotujúceho predsedníctva Rady EÚ. „Silná Európa v meniacom sa svete“ je motto, ktoré si vybralo. Dvomi hlavnými prioritami, na ktoré sa Kodaň zameria, sú na jednej strane obrana a bezpečnosť a na druhej hospodárstvo a konkurencieschopnosť.

Nie div, keďže EÚ sa ocitla v naozaj náročnej situácii. V srdci kontinentu zúri už vyše tri roky vojna a chrbtom sa mu otočil aj dlhoročný spojenec na druhom brehu Pacifiku. Tvárou v tvár ruskej hrozbe a obchodnej agresivite zo strany Washingtonu si tak Brusel uvedomil, aký je zraniteľný.

Dáni budú EÚ predsedať už ôsmykrát, odkedy sa stali jej súčasťou. Okrem obrany a konkurencieschopnosti sa chcú počas nasledujúcich šiestich mesiacov zamerať aj na podporu Ukrajiny a nelegálnu migráciu. Keďže majú povesť pragmatických, efektívnych a chladnokrvných vyjednávačov, majú všetky predpoklady preto, aby zvládli patové situácie, ku ktorým pre rozdielne názory členských štátov často dochádza. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen na margo dánskeho predsedníctva uviedla, že Európa je v dobrých rukách.

Prvým problémom je Fico

Dánsko preberá predsedníctvo v čase, keď EÚ čelí viacerým medzinárodným krízam počnúc ruskou vojnou proti Ukrajine. Od začiatku invázie je Kodaň jedným z najhlasnejších podporovateľov Kyjeva. Patrí dokonca medzi najštedrejších darcov vojenskej pomoci. Dánske predsedníctvo chce tieto dodávky na úrovni EÚ ešte viac zintenzívniť a nahradiť klesajúcu podporu zo strany USA.

WA 25 Brusel - Na snímke vlajky Európskej únie (EÚ) vejú pred sídlom EÚ v Bruseli v utorok 27. mája 2025. FOTO TASR/AP 

European Union flags flap in the wind outside of EU headquarters in Brussels, Belgium, Tuesday, May 27, 2025. (AP Photo/Omar Havana)
Neprehliadnite

Európa čelí trojitej hrozbe. V hre je Ukrajina, NATO aj dilema, ako udržať Trumpa na uzde

Zároveň chce v rámci strpčovania života Kremľu pritvrdiť a ochromiť jeho vojnový aparát. Tu však predsedníctvo naráža na prvú prekážu – na nás. Slovensko totiž nedávno zablokovalo 18. balík sankcií voči Rusku, čím zmarilo plány EÚ. Slovenský premiér Robert Fico odmieta krok podporiť, pokiaľ nebude mať od Európskej komisie záruky týkajúce sa návrhu na zastavenie dovozu ruského plynu od januára 2028. Líder Smeru-SD žiada finančné „kompenzácie“, ktorým Brusel z dôvodu napätého rozpočtu nedokáže vyhovieť.

Dánsko bude musieť prelomiť veto aj pri ďalšej kľúčovej priorite. Je ňou rozširovanie EÚ, ktoré blokuje Maďarsko. Podľa Kodani je priberanie nových členov geopolitickou nevyhnutnosťou, no vláda v Budapešti o tom, zdá sa, presvedčená nie je. Aj naďalej preto odďaľuje otvorenie prístupových rokovaní s Ukrajinou, ktorá si získala status kandidátskej krajiny štyri mesiace po začiatku ruskej invázie.

Dánsko má jasné priority

Pri prezentácii priorít dánska vláda zdôraznila aj zelenú transformáciu. Tá musí byť podľa nej úzko prepojená s posilňovaním hospodárskej a strategickej odolnosti Európy. Volá pitom po zabezpečení stabilných dodávateľských reťazcov, posilnení ekonomickej bezpečnosti a zlepšení postavenia EÚ na svetovej scéne.

Európska komisia už dlhodobo pracuje na znižovaní byrokracie. Dánske predsedníctvo s týmto trendom súhlasí, a preto sa počas nasledujúcich šiestich mesiacov zameria na zjednodušovanie regulácií a znižovanie administratívnej záťaže pre podniky a zúčastnené strany s cieľom vytvoriť prehľadnejšie regulačné prostredie.

Mnohí európski lídri ho chcú dosiahnuť aj za cenu oslabenia Zelenej dohody. Dánsko s týmto prístupom nesúhlasí a verí, že zelená transformácia môže ísť ruka v ruke s konkurencieschopným hospodárstvom, podporovať prosperitu a vytvárať kvalitné pracovné miesta.

JB 5 Berlín - Nemecký kancelár a líder nemeckých kresťanských demokratov (CDU) Friedrich Merz počas plenárneho zasadnutia nemeckého parlamentu Bundestag v Berlíne 14. mája 2025. FOTO TASR/AP

German Chancellor Friedrich Merz attends a plenary sessionin the parliament in Berlin, Germany, Wednesday, May 14, 2025. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemecko sprísni migračnú politiku. Kancelár Merz prisľúbil viac deportácií

Pokiaľ ide o migráciu, spočiatku kontroverzný „dánsky model“ sa v rámci únie teší čoraz väčšej obľube. Sociálno-demokratická vláda premiérky Mette Frederiksenovej je jedným z hlavných spojencov U. von der Leyen a talianskej vlády pri postupnom sprísňovaní opatrení proti nelegálnej migrácii.

Dánsky model začína čoraz viac európskych lídrov vnímať ako príklad hodný nasledovania, pretože spočíva v odrádzaní migrantov od príchodu do EÚ. Dánsko má totiž už niekoľko rokov výnimku z migračných pravidiel bloku, a tak mohlo prijať prísnejšie reštriktívne opatrenia na obmedzenie počtu žiadateľov o azyl, vďaka čomu sa mu podarilo zachovať relatívne homogénne zloženie obyvateľstva.

Nepredvídateľný vietor z Washingtonu

To, či dánske predsedníctvo prebehne hladko alebo sa zmení na chaos, môže závisieť nielen od zhovievavosti a spolupráce členských štátov, ale aj Washingtonu. Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu otriasol celým svetom, keďže jeho doterajšia politika je viac než nepredvídateľná.

Na nohy už postavil aj európskych lídrov, ktorým pohrozil závratne vysokými clami, ak s ním neuzavrú výhodnú obchodnú dohodu. Podobne sa zachoval aj k ostatným partnerom. Americký prezident sa tak clami snaží jednostranne prekresliť povojnový hospodársky poriadok.

Pre Kodaň však D. Trump nepredstavuje len obchodný problém, ale aj existenčnú hrozbu. Šéf Bieleho domu si totiž brúsi zuby na Grónsko, ktoré je autonómnym územím Dánskeho kráľovstva. Nevylúčil pritom ani použitie vojenskej sily alebo hospodárskeho nátlaku.

Ďalšie dôležité správy

Karol,Nawrocki.,Candidate,For,The,Office,Of,The,President,Of
Neprehliadnite

MAGA posiela Európe jasný odkaz: Chcete americkú pomoc? Najprv sa podvoľte nacionalistom