Niekdajšiemu šéfovi Špecializovaného trestného súdu Michalovi Trubanovi hrozí zmena miesta výkonu jeho zamestnania. Na nižší súd ho chcú preradiť spoločne predseda Súdnej rady SR Ján Mazák a jeho nástupca vo funkcii predsedu Ján Hrubala. Dôvodom je jeho zaujatosť, ktorá mala byť podľa kompetentných zásadnou prekážkou pri rozhodovaní Trubana v korupčnej kauze Dobytkár. Jeho rodina totiž tiež žiadala argodotáciu z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ktorej sa korupčné schémy týkali. 

Obaja spomínaní predsedovia žiadajú v spoločnom disciplinárnom podnete návrh na preradenie Trubana na niektorý z Okresných súdov. Príčinou nie je ani tak to, že nevzal svojho času Norberta Bödöra, ktorý figuruje medzi obvinenými do väzby, ale fakt, že sám pokojne rozhodoval, hoci sa mal namietnuť pre zaujatosť. Disciplinárny podnet nemusí byť jediným problémom, ktorým by mohol Truban čeliť. 

Rozhodoval o čom nemal

„Rozhodoval napriek tomu, že vedel o obsahu výpovede svedka obvineného Mareka K. Tento svedok sudcu Trubana označil za osobu, ktorá mala profitovať zo zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku uzavretej medzi Pôdohospodárskou platobnou agentúrou a Altmayer, s. r. o., pričom v predmetnej veci mal intervenovať advokát Ján G.,“ uviedli v spoločnom vyhlásení dvaja predsedovia.

Podľa šéfa súdnej rady Mazáka môže mať celý prípad aj trestnoprávnu dohru. „Aj veľmi vážne indície musia byť preverené a potvrdené dôkazmi, ktoré musia zabezpečiť orgány činné v trestnom konaní,“ dodal J. Mazák. Sudca M. Truban sa len nedávno opakovane uchádzal o predsednícku stoličku na špecializovanom súde. Vo výberovom konaní však podľa hodnotiacej komisie obsadil posledné tretie miesto.

Kočnerova Threema

Jeho meno sa skloňovalo najskôr v médiách pre komunikáciu Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. Vtedajší predseda špecializovaného súdu odmietol akékoľvek spojenie s kontroverzným podnikateľom z takzvaných mafiánskych zoznamov.

Vysvetľovať kompetentným bude M. Truban zrejme aj to, za akých okolností si kúpila byt jeho dcéra Natália. Ako upozornil Denník N, v predávajúcej spoločnosti figuroval spomínaný advokát Ján Gajan, ktorý sa tiež objavil v prípade Dobytkár.

Megakorupčná kauza

V kauze ide o zneužívanie agrodotácií z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Za mrežami skončilo viacero ľudí, medzi nimi napríklad podnikateľ Martin Kvietik, s ktorým médiá spájali aj Slovenskú národnú strana (SNS).