Slovenskom v ostatných dňoch rezonujú podmienky väzobného stíhania. Kým jeden tábor právnikov upozorňuje na to, že sú príliš prísne, druhý oponuje, že samotná väzba sa dá nahradiť iba ťažko. Viacerí pripúšťajú o problematike diskusiu, debatovať je pripravené aj Ministerstvo spravodlivosti SR. Odborníci pripomínajú, že nie je stíhanie ako stíhanie, pretože u niektorých obvinených sú aj iné ako kolúzne dôvody väzby, teda obavy z možného ovplyvňovania svedkov. Najviac sa v našich končinách využíva preventívna väzba, ktorá má zamedziť v pokračovaní trestnej činnosti.

Za posledné mesiace polícia obvinila desiatky bývalých vysokopostavených funkcionárov. Drvivá väčšina z nich skončila vo vyšetrovacej väzbe, kde je aj v súčasnosti. Ide o bývalých policajtov, sudcov či biznismenov, práve oni sa na podmienky vo väzení sťažujú najčastejšie. Nespokojní sú aj advokáti, ktorí adresovali pred niekoľkými dňami rezortu spravodlivosti list, v ktorom žiadajú legislatívnu úpravu. Chcú, aby bola stanovená pri kolúznej väzbe maximálna lehota na tri mesiace, v tomto čase by museli orgány činné v trestnom konaní vypočuť všetkých svedkov, ktorých by prípadne mohli obvinení ovplyvňovať.

„Máme záujem na tom, aby sa vyváženým a korektným spôsobom stanovili legislatívne podmienky prípustnosti a výkonu inštitútu väzby v našom právnom poriadku,“ priblížil predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas. Upozornil zároveň na takzvané nadužívanie tohto inštitútu a podnety týkajúce sa podmienok výkonu väzby. Advokáti tiež upozornili na to, že pobyty obvinených za mrežami sú neprimerane dlhé. „Pri zachovaní prezumpcie neviny ide o nevinnú osobu a zásah do jej práv má byť za prísne stanovených podmienok a len na nevyhnutne dlhý čas,“ dodala komora.

V opačnom tábore sú prokurátori. Tí tvrdia, že postupujú výhradne podľa zákona a ich návrhy navyše odobrujú vo väčšine prípadov ďalšie dve inštancie - súd a odvolací súd. Práve tieto inštitúcie slúžia v praxi ako poistka, aby sa zamedzilo účelnému stíhaniu.

Mediátorom ministerstvo

Diskusiu v najbližších mesiacoch zastreší rezort spravodlivosti, ktorý je pripravený o témach hovoriť. Ministerstvo má v pláne tento rok otvoriť Trestný poriadok a riešiť aj otázky týkajúce sa podmienkok väzby. Podľa ministerky Márie Kolíkovej (Za ľudí) však má samotná väzba v našom právnom poriadku svoje miesto. „Vnímam ako nedobré, ak sa spochybňujú inštitúty, ktoré sú dôležité pre právny štát, ako aj napríklad väzba alebo kolúzna väzba," povedala M. Kolíková. Otázne sú jej podmienky, ktoré sú pomerne prísne. Obvinení majú k dispozícii niekoľko metrov priestoru, obmedzený čas na hygienu a podobne.

sud
Neprehliadnite

Vynovená súdna mapa kompletne prekreslí slovenskú justíciu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa