Dostať pod väčšiu kontrolu ubytovacie služby Airbnb sa opäť snaží pražský magistrát. Využiť k tomu chce súčasné obdobie pandémie koronavírusu a v spolupráci s ministerstvom pre miestny rozvoj, ktoré spadá pod vládne hnutie ANO, presadiť novelu živnostenského zákona. Informovali o tom české Hospodářské noviny s tým, že návrh má byť predložený do konca tohto mesiaca a má šancu prejsť.

1052001922
Neprehliadnite

Vírus odstavil Airbnb biznis. Trh s dlhodobým nájmom zaplavili prázdne byty

Obce by podľa novej legislatívy dostali možnosť viac regulovať služby krátkodobého prenájmu. Mohli by napríklad prenájmy obmedziť len na časť roka, prípadne určiť počty hostí, ktorých je možné ubytovať. Takto to funguje aj v iných európskych metropolách ako Amsterdam či Londýn.

Problémoví hostia

Ešte pred pandémiou Praha evidovala 13-tisíc ponúk na krátkodobý prenájom. Celkový počet bytov je tam viac ako 600-tisíc. Problémom v prípade ubytovania v súkromí je nedostatočná regulácia, tiež nejasné formy zdaňovania resp. vyberania poplatkov. Navyše, hostia často robia hluk, obťažujú susedov, nechávajú odpadky na chodbách.

České ministerstvo pre miestny rozvoj by chcelo presadiť, aby obce mohli samé rozhodovať, ako chcú tento fenomén obmedziť. „Regulovať tento podnikateľský segment celorepublikovo, bez prihliadnutia k miestnym podmienkam, by iste bolo nepatričné,“ uviedol hovorca úradu Vilém Frček.  

USA EÚ CURIA Airbnb regulácia
Neprehliadnite

Rezervácie sa masívne prepadli. Airbnb získa od investorov miliardu dolárov

Členka Rady hlavného mesta Prahy poverená legislatívou Hana Kordová Marvanová (STAN) vysvetlila, že obmedzenie by sa malo týkať miest, ktoré sú týmto fenoménom výrazne dotknuté. „Neplatilo by to pre celé mesto, ale napríklad pre Prahu 1 alebo len pre niektoré lokality, napríklad Staré Mesto alebo Malú Stranu,“ povedala pre HN.

Radšej prenajímať dlhodobo

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) k návrhu dodal, že mesto chce docieliť, aby takýto typ podnikania, keď sa byty prenajímajú cez Airbnb len pre zárobok, stratilo zmysel. Má predstavu, že tieto kapacity by sa uvoľnili na dlhodobé prenájmy, napríklad pre samotných Čechov.

Faktom podľa INESS však je, že skutočný podiel Airbnb na bytovom fonde je niekde okolo 1,8 percenta. Minulý rok prišlo do Prahy necelých osem miliónov turistov, z nich podľa inštitútu prespalo cez platformu Airbnb len 13 percent. Väčšina turistov tak využila kapacitu miestnych hotelov – asi 100-tisíc lôžok.

„Neobmedzujte náš biznis“

Spoločnosť Airbnb sa k tejto problematike dlhodobo príliš nevyjadruje. Hovorkyňa Kirstin MacLeodová uviedla, že Airbnb chce byť s mestom partnerom a podporuje pravidlá pre zdieľanie ubytovania.

1052001922
Neprehliadnite

Airbnb má stámiliónovú stratu. Náklady sú čoraz vyššie

Česká asociácia prenajímateľov a ubytovateľov v súkromí je proti časovému obmedzeniu krátkodobých prenájmov. Predseda asociácie Matěj Koutný je presvedčený, že mesto by v dobe, keď pre pandémiu hrozí ekonomická kríza, nemalo obmedzovať biznis, z ktorého profitujú aj reštaurácie a iné služby. „Pokiaľ sa časové obmedzenie zavedie, my profesionáli skončíme, pretože to ekonomicky nebude dávať zmysel. Pri prenajímaní ale zostanú tí, ktorí budú obchádzať pravidlá,“ uviedol.

Na Slovensku ide o podnikanie. Ale...

Ako je to s reguláciou a platením daní za služby Airbnb u nás? Takýto prenájom nehnuteľnosti sa na Slovensku považuje za podnikanie, a síce poskytovanie ubytovacích služieb. Podliehal by tak zákonu o dani z príjmov. Má to ale rôzne háčiky. Napríklad, či sa nehnuteľnosť prenajíma dlhodobejšie alebo len krátkodobo. Vo väčšine prípadov ide o krátkodobé ubytovanie, pričom sa ponúkajú aj ďalšie služby ako energie, kúrenie, voda, internet, televízia, no aj iné doplnkové služby – upratovanie či stravovanie.

Každý prípad sa tak musí posudzovať individuálne. A teda, či prenajímateľ nehnuteľnosti cez Airbnb ponúka aj iné doplnkové služby. Treba tiež zohľadniť, či ide o pravidelnú činnosť vykonávanú za účelom dosahovania zisku.