Premiér Eduard Heger sa počas posledných rokovaní snažil atmosféru vo vládnej koalícii upokojiť. Rozhádaným stranám ponúkol niekoľko možností, na ktoré by bol ochotný pristúpiť. Návrhy riešenia konfliktu by podľa jeho slov predišli osobným sporom a skvalitnili by proces fungovania koalície.

Medzi jeho návrhmi bola výmena štátnych tajomníkov ministerstva financií a ministerstva hospodárstva, konkrétny plán ako pomôcť občanom v najbližšom období či legislatívne návrhy a pozmeňujúce návrhy dostupné 72 hodín pred rokovaním.

Krízu by však mohla vyriešiť podľa jeho názoru aj rozhodcovská komisia, ktorú by tvorili traja členovia z každej koaličnej strany, pričom v prípade nerozhodného výsledku by mala posledné slovo strana Sloboda a Solidarita. Osobným konfliktom by tiež pomohli predchádzať koaličné rady bez účasti Igora Matoviča a Richarda Sulíka.

„Nie, toto nie sú kozmetické zmeny, ako sa vyjadrila SaS. Je to veľkorysá ponuka presahujúca volebný výsledok vo výške šesť percent,“ uviedol premiér na sociálnej sieti. To, či premiér vyčerpal všetky možnosti pri riešení koaličnej krízy, vnímajú odborníci rozpačito.

Robí iba to, čo mu dovolí Matovič

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa