Odstrihnúť sa od ruskej infraštruktúry nejde zo dňa na deň. Kým európski lídri riešia, ktorá krajina poskytne Ukrajine tanky, komponenty na ich výrobu prúdia k západným výrobcom starou dobrou železnicou z Číny krížom cez celé Rusko.

Čína totiž dodáva vzácne kovy potrebné na výrobu mikročipov, elektroniky či inteligentnej munície používanej v moderných zbraniach. No tam to ani zďaleka nekončí. Rovnako tak ide o dôležité súčiastky, bez ktorých sa západná produkcia elektromobilov, telefónov, liekov či ďalších vecí bežnej spotreby nezaobíde. Väčšina prvkov vzácnych zemín sa totiž ťaží v Číne, na ktorej dodávkach Európa závisí, keďže nemá dostatok vlastných zdrojov.

Napriek vojne na Ukrajine sa objem kritických kovov potrebných pre európsky priemysel prúdiaci cez ruské železnice zvýšil. Za prvých deväť mesiacov minulého roka vzrástol na 36-tisíc ton, čo je viac ako dvojnásobok množstva prepraveného v celom roku 2021. Vychádza to z údajov Európskej únie, ktoré zverejnila agentúra Bloomberg.

Úžasné

„Je úžasné, že napriek všetkým sankciám tento dodávateľský reťazec stále funguje,“ povedal zakladateľ spoločnosti Norge Mining Michael Wurmser. „Podčiarkuje to dôležitosť vzácnych zemín a ukazuje, ako veľmi sme na nich závislí.“ Európskym problémom je najmä nedostatok kobaltu, lítia, niklu a z farebných kovov chýba predovšetkým meď.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa