Kríza zažehnaná nie je. Vláda hodila cez palubu všetkých zdravotníckych pracovníkov, ktorých sa zvýšenie platu netýka. Ambulanciám mal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha prisľúbiť 180 miliónov eur z pandemickej rezervy. Minister financií Igor Matovič však zaúradoval a peniaze im napokon nepošle. „Vyjadrenia ministra financií hovoria o tom, že financie, ktoré boli prisľúbené ambulantnému sektoru, nebudú dané ambulantnému sektoru. Ambulantný sektor zase nedostane finančné zdroje, ale budú finančné zdroje pre platy lekárov v nemocniciach,“ uviedol M. Šóth.

Parlament schválil zýšenie platov pre nemocničných lekárov. Zo slovenských nemocníc tak pravdepodobne neodídu. Zdravotníctvo začne kolabovať inde. Viac financií a zvýšenie budúcoročného rozpočtu pre zdravotníctvo preto žiada Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) spolu s Asociáciou polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ). Dohoda vlády s lekárskymi odbormi podľa organizácií krízu zdravotníctva nerieši. Problémy iba odsúva o niekoľko mesiacov.

Ako uvádza prezidentka ZAP Jaroslava Orosová, neštátne ambulancie zastupujú drvivú väčšinu prednemocničnej starostlivosti na Slovensku. Celkovo ošetria zhruba 60 percent všetkých pacientov. Prakticky to znamená, že práve ambulancie dokážu zachytiť množstvo pacientov bez toho, aby sa napokon dostali do nemocníc. Podľa J. Orosovej však súčasné financovanie ambulancií zo strany štátu tento systém dlho neudrží.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa