Nadchádzajúce referendum môže výrazným spôsobom ovplyvniť politický systém Slovenska. Podľa odborníkov bude minimálne rovnako dôležité ako to, ktoré Slovensko priviedlo do Európskej únie. Pokiaľ bude úspešné, text ústavy sa zmení a opozícia bude mať väčšiu moc vyvolať predčasné voľby. To, aké prípadné zmeny nás čakajú priblížil v rozhovore vedúci Katedry ústavného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a poradca prezidentky Zuzany Čaputovej Marián Giba.

V súčasnosti máme dočasne poverenú vládu. Ako dlho môže takáto vláda vládnuť?

Podľa ústavy môže teoreticky vládnuť neobmedzený čas, pokojne až do najbližších parlamentných volieb. Ústava časovo neohraničuje, dokedy môže odvolaná vláda vykonávať svoje funkcie. Hovorí len, že do vymenovania novej. Tým, že vláda bola odvolaná, sú otvorené dvere vymenovaniu novej. Teoreticky, dnes by mohla prezidentka vymenovať novú vládu, lebo akt odvolania starej už prebehol.

Na to, aby vznikla vláda, ktorá bude vedieť získať parlamentnú podporu, je však potrebný istý čas.

Ten čas nie je určený v presných dňoch, týždňoch, mesiacoch. Preto tvrdím, že môže vládnuť hypoteticky neobmedzenú dobu. Ale jedna vec je, čo ústavný text hypoteticky pripúšťa, a druhá vec je, čo pripúšťa zdravý rozum alebo čo sa patrí, čo by malo vyplývať z normálneho chodu ústavného systému. Je prirodzené, že vláda, ak je odvolaná a len dočasne poverená a predovšetkým o nej parlamentná väčšina konštatovala, že je nedôveryhodná, tak by mala byť čo najskôr nahradená novou. Malo by to byť skôr v rádoch týždňov ako mesiacov.

Aké máme v súčasnosti na Slovensku nástroje na ukončenie volebného obdobia?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa