V sobotu 21. januára prebehne referendum, ktoré iniciovala predovšetkým strana Smer-SD v spolupráci s ďalšími opozičnými stranami. Účasť na referende propagujú prakticky iba jeho iniciátori.

Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica je dôvod konania referenda jednoduchý. Po tom, ako prezidentka Zuzana Čaputová podľa jeho slov zmarila referendum v roku 2021 prakticky využitím svojich ústavným možností, Ústavný súd SR rozhodol, že na Slovensku sa nemôžu konať predčasné voľby, pokiaľ nebude zmenená ústava.

„Pokiaľ nebude priamo napísané v ústave, že môžeme urobiť predčasné voľby ústavným zákonom alebo referendom. Toto je príkaz ústavného súdu. Od roku 2021 sa nič nedialo. Národná rada SR nemala záujem prijať takúto zmenu ústavy, tak nám nezostalo nič iné, len prísť s touto iniciatívou v referende," povedal R. Fico v diskusnej relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl. Medzičasom však v parlamente pribudli návrhy aj koaličných poslancov, ktoré by umožnili skrátiť volebné obdobie a vyvolať predčasné voľby.

Iniciatíva hneď po úspešnom referende

Referendom sa podľa R. Fica má v ústave zaviesť pravidlo, podľa ktorého bude možné vyvolať predčasné voľby buď referendom, alebo uznesením Národnej rady SR 76 hlasmi a nie 90 tak, ako to bolo doteraz. „Keď ľudia prídu na referendum a povedia áno, som za prijatie takejto zmeny ústavy, nebudú potrebné žiadne vykonávacie právne predpisy. Hneď sa to stane súčasťou ústavného poriadku Slovenskej republiky. A my hneď, ako to bude zverejnené v Zbierke zákonov, môžeme urobiť iniciatívu v Národnej rade SR. Predčasné parlamentné voľby sedemdesiatimi šiestimi hlasmi, čo je veľmi reálne," vysvetlil R. Fico.

Odôvodňuje to hlasovaním parlamentu za nedôveru vláde, ak by za hlasovalo 78 poslancov. Absolútnu väčšinu hlasov, teda 76, podľa neho nebude problém zozbierať. Za reálnu považuje aj dohodu o predčasných voľbách ohľadne termínu volieb. Za ten reálnejší považuje skôr septembrový termín. Dohoda na predčasných voľbách v apríli či v máji by podľa jeho názoru nevznikla.

Podľa R. Fica je preto nevyhnutné, aby ústava Slovenskej republiky obsahovala politický inštitút, ktorým budú môcť poslanci parlamentu reagovať na politické krízy vyvolaním predčasných volieb. "Preto to referendum 21. januára naberá na obrovskom význame. Lebo krajinu (Slovensko, pozn. redakcie) môže doviesť k predčasným parlamentným voľbám pomerne rýchlo. Na predčasných voľbách predsa nie je nič nedemokratické," podotkol poslanec s tým, že parlamentné voľby sú základom demokracie.

Prečo až teraz?

R. Fico a strana Smer-SD však počas svojho vládnutia mala dostatočný čas a priestor na to, aby spomínané pravidlá, ktoré by viedli predčasným voľbám do ústavy zaviedli. „Kto kedy spochybnil právo Národnej rady Slovenskej republiky ústavným zákonom skrátiť volebné obdobie?" pýta sa R. Fico.

Pripomenul, že v marci roku 1994 bol odvolaný vtedajší premiér Vladimír Mečiar, parlament prijal ústavný zákon a parlamentné voľby sa konali v ten istý rok na jeseň. V roku 2006, keď končila druhá vláda Mikuláša Dzurindu, parlament prijal ústavný zákon a volebné obdobie bolo skrátené. Následne v roku 2011, keď padla vláda Ivety Radičovej, rovnako bol prijatý ústavný zákon a nasledovali predčasné voľby. „Tu to nikto nespochybňoval. Jednoducho to bolo všetko poriadku," podotkol.

A to až do času, kým sa prezidentka Zuzana Čaputová v roku 2021 neobrátila na ústavný súd pre nejednoznačný súlad referendovej otázky v ústavou. Podľa poslanca bolo však dôvodom jedine to, že sa vyzbieraných 700-tisíc hlasov bála a predčasné voľby nechce. Sama však po petičnej akcii opozičných strán uviedla, že referendum vypíše, pokiaľ budú navrhované referendové otázky v súlade s ústavou.

Dôvodom, prečo sa snaží strana Smer-SD o zavedenie spomínaného pravidla je, že za jeho vlády nikto nespochybňoval, že Národná rada SR ako najvyšší zákonodarný orgán si môže kedykoľvek ústavným zákonom skrátiť svoje funkčné obdobie.

„Ja nepoznám krajinu na svete, ktorá si nevie zorganizovať predčasné voľby. My sme dnes v stave, keď vieme, že v parlamente nič neprejde. A ak nebude referendum úspešné, do roku 2024 budeme svedkami tohto cirkusu. Lebo nebudeme schopní zorganizovať predčasné parlamentné voľby," uzavrel R. Fico. Viac sa dozviete v celom rozhovore.

Ďalšie dôležité správy

Giba Marian, docent Katedra ustavneho prava
Neprehliadnite

Giba: Neodvolateľnosť parlamentu má svoje dôvody. Kto volí, nemôže automaticky odvolávať